Skip to main content

Meta, Threads’te açılan hesapların Instagram’dan ayrı olarak silinebileceğini duyurdu.

Hatırlarsanız Meta, Temmuz ayında metin tabanlı sosyal ağ Threads’i piyasaya sürdükten sonra, kullanıcıların Instagram hesaplarını silmeden Threads hesaplarını silmelerinin mümkün olmaması nedeniyle eleştirilerle karşılaşmıştı. Şirket şimdi Aralık ayına kadar Threads için ayrı bir hesap silme özelliğini çıkartmaya hazırlanıyor.

Meta’nın ürün gizliliğinden sorumlu ismi Michel Protti’nin belirttiğine göre Meta Aralık ayına kadar Threads hesabının silme özelliğini başlatmak için çalışıyor. Protti, Threads Instagram’a bağlı olduğundan şirketin başlangıçta silme taleplerini nasıl çözeceği konusunda çok düşündüğünü söyleyerek lansman sırasında bu iki hesabı ayırmanın teknik olarak zor olduğunu belirtti. Bu nedenle şirket, hesabı devre dışı bırakma veya özel olarak ayarlama gibi araçları kullanıma sunmaya başladı.

Pirotti, “Teknik olarak, genel Instagram hesabınızı silmeden Threads hesabının silinmesine izin vermek son derece zordu. Bu nedenle, tüm içeriği gizlemek için hesabı devre dışı bırakarak, özel olarak ayarlayarak veya bireysel konuları silerek kullanıcının silme haklarını kullanmaya devam edebilmesini sağlamaya özellikle dikkat ettik” dedi.

Temmuz ayında piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra 100 milyon kullanıcı sayısını aşan Threads’in son birkaç ay içinde popülaritesi azaldı. Şirket, takip ettiklerin sekmesi, web sürümü ve gelişmiş arama gibi birçok özelliği kullanıma sunmuş olsa da, katılım düzeyi Meta’nın umduğu gibi olmadı. Insider Intelligence tarafından bugün yayımlanan bir analize göre, Threads ABD’de aylık 23,7 milyon aktif kullanıcıya sahip ve şu anda kullanıcı tabanı açısından Reddit ve Twitter’ın altında yer alıyor.

Kaynak: Meta says separate account deletion for Threads will roll out by December – TechCrunch