Skip to main content

Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e göre, “merakla beklenen ve potansiyel Twitter katili Threads” geldi ve milyonlarca kişi uygulamayı indirdi.

Mark Zuckerberg, Instagram ekibi tarafından metin tabanlı yeni sohbet uygulaması Threads’in ilk sürümünü duyurdu. Zuckerberg, Threads’te paylaştığı bir gönderide, Meta’nın Instagram ekibi tarafından oluşturulan Threads’in Çarşamba akşamı yayına alındığını ve sadece ilk dört saat içinde beş milyon kayıt aldığını söyledi.

mark-zuckerberg-threadsThreads’te 500 bini aşkın takipçiye ulaşan Zuckerberg, yeni uygulamayla ilgili başka bir gönderisinde, “Threads’in vizyonu, sohbet için açık ve samimi bir kamusal alan yaratmak. Instagram’ın en iyi yaptığı şeyi almayı ve metinler, fikirler ve aklınızdan geçenleri tartışma etrafında yeni bir deneyim yaratmayı umuyoruz” dedi.

Bu arada Zuckerberg dün 11 yıl aradan sonra Twitter’a geri döndü ve klasik karşılıklı olarak birbirini gösteren iki örümcek adam fotoğrafı paylaşarak Elon Musk ile dalga geçti.

Elon Musk’ın Ekim ayında Twitter’ı satın almasından bu yana sosyal medya platformunda yaşanan aksaklıkların ardından pek çok Twitter kullanıcısı alternatif uygulamalara yöneldi. Threads de bu uygulamalar arasında başı çekiyor. Şu anda, Instagram hesabınız üzerinden giriş yapabileceğiniz Threads’te karakter sınırı 500. Uygulamada bağlantılar, fotoğraflar ve beş dakika uzunluğunda videolar paylaşmak da mümkün.

Meta, Threads’i tüm dünyada kullanıma sunmaya başlasa da, şirket olası düzenleyici kaygıları giderene kadar uygulamanın Avrupa Birliği içinde kullanılamayacağını belirtelim.

Instagram’la bağlantılı olarak çalışacak Threads’i, Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz. Herkese açık hesap kullanmak istemezseniz profilinizi gizli yapabiliyorsunuz. Threads, metin odaklı bir uygulama olduğu için tıpkı Twitter’da olduğu gibi yazdıklarınızı, resim veya video ekleyerek paylaşabiliyorsunuz. Kişiler bu paylaşımları beğenebiliyor veya yeniden paylaşabiliyor.

Bakalım Threads, Twitter’ın sonunu getirecek mi ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Kaynaklar:

Threads off to a flying start as Zuckerberg posts first tweet in 11 years – digitaltrends

Meta’s Threads app is here to challenge Twitter – engadget