Skip to main content

Bazı kullanıcıların ChatGPT’nin yardımıyla ödeme duvarını aşması üzerine OpenAI, Bing browsing (Bing ile Tarama) özelliğini devre dışı bıraktı.

Bazı kullanıcılar, web sitelerinin ödeme duvarlarını aşarak premium içeriğe ödeme yapmadan erişim sağlamak için ChatGPT’nin Bing browsing (Bing ile Tarama) özelliğinin kullanılabileceğini keşfetti. Bunun ardından OpenAI, özelliği devre dışı bıraktı.

Bing ile Tarama, yalnızca OpenAI’ın popüler chatbot’unun premium paketi olan ChatGPT Plus aboneleri tarafından kullanılabiliyordu.

OpenAI Salı günü attığı bir tweet’te “ChatGPT’nin Browse betasının içeriği bazen istemediğimiz şekillerde görüntüleyebileceğini öğrendik. Örneğin bir kullanıcı chatbot’tan özellikle bir URL’nin tam metnini isterse, chatbot bu talebe yanlış yanıt verebilir. Bunu düzeltirken tarama özelliğini devre dışı bırakıyoruz” dedi. Şirket bir sonraki tweet’inde ise “Tarama özelliğini test etmemize yardımcı olan ChatGPT Plus abonelerine çok minnettarız. Bu nedenle bir beta ile başladık; son derece değerli geri bildirimler aldık, çok şey öğrendik ve yakında geri getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

OpenAI, Plus abonelerinin neler olup bittiğini bilmelerini sağlamak için SSS sayfasını da değiştirdi. Güncellenen sayfada “3 Temmuz 2023 itibarıyla, Bing ile Tarama beta özelliğini çok dikkatli bir şekilde devre dışı bıraktık ve bunu içerik sahiplerinin doğru yapması için düzelttik. Beta sürümünü olabildiğince çabuk geri getirmek için çalışıyoruz ve anlayışınız için teşekkür ederiz” ifadeleri yer alıyor.

Özellik geri geldiğinde, iPhone’da OpenAI’ın ChatGPT uygulamasını kullananlar, uygulama ayarlarındaki “Yeni Özellikler” menüsünden “Tarama”yı etkinleştirerek özelliği başlatabilir. Ardından, model değiştiricide GPT-4’ü ve daha sonra açılır menüden “Bing ile Tarama”yı (Browse with Bing) seçmek yeterli. OpenAI’ın doğal dil modelinin web tarama yeteneklerini etkinleştirmek için önce ayda 20 dolardan başlayan bir Plus aboneliğinin satın alınması gerektiğini belirtelim.

Kaynak: ChatGPT’s Bing browsing feature disabled over paywall access flaw – digitaltrends