Skip to main content

Spotify’ın kurucusu Daniel Ek’in sağlık girişimi Neko Health, 60 milyon euro yatırım aldı.

Spotify’ın kurucu ortaklarından Daniel Ek’in Hjalmar Nilsonne ile birlikte kurduğu sağlık teknolojileri girişimi Neko Health, ilk dış finansman turunda 60 milyon euro (65 milyon dolar) topladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre; finansman, Neko Health’in stratejik genişleme planlarını, Ar-Ge’ye sürekli yatırımı, klinik çalışmaları ve birinci sınıf yeteneklerin işe alınmasını hızlandırmaya yardımcı olacak.

A Serisi yatırım turu, Atomico ve General Catalyst’in katılımıyla Lakestar tarafından yönetildi. Yatırımın katılımcılarından Lakestar’ın kurucusu Klaus Hommels ve Atomico’nun kurucusu Niklas Zennström’ün Neko’nun yönetim kuruluna katılacağını da belirtelim.

2018 yılında Ek ve Nilsonne tarafından İsveç’te kurulan Neko Health, doktorların diğer metabolik sendromların yanı sıra cilt, kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet gibi hastalıkları tespit etmesine yardımcı olan yapay zekâ yazılımı tarafından desteklenen tüm vücut taramaları yoluyla önleyici sağlık hizmeti sunuyor.

Şirket, her taramanın yaklaşık 10 dakika sürdüğünü, 250 euroya mal olduğunu ve ardından sonuçların açıklandığı bir yüz yüze görüşme yapıldığını söylüyor.

Stockholm merkezli şirketin açıklamasına göre, Neko Health’in Avrupa’ya yayılmış 35 doktor, araştırmacı ve teknisyenden oluşan bir ekibi ve Stockholm’deki açılış kliniğinden tam vücut taraması yapmak isteyen insanlar için bir bekleme listesi var.

Kurucu ortaklardan Hjalmar Nilsonne yaptığı açıklamada, “Sağlık hizmetleri maliyetleri kontrolden çıkıyor. Önleyici sağlığın bu eğilimi tersine çevirmenin anahtarı olacağına inanıyoruz” diyor. Nilsonne’a göre, “Bugün doktorların önleme odaklanmak için yeterli zamanı veya kaynağı yok” diyen Nilsonne’a göre bu durum, birçok sağlık sorununun gerçekten ciddileşene kadar fark edilmemesine, çok fazla acıya sebep oluyor ve sağlık sistemi üzerinde büyük bir yük oluşturuyor.

Kaynak: Daniel Ek’s Neko Health raises $65M for preventative healthcare through full-body scans – TechCrunch