Skip to main content

Jam, aynı anda 32 kişinin gerçek zamanlı olarak aynı listeden birlikte müzik dinleyebilmesini sağlıyor.

Dünyanın en popüler müzik dinleme platformu Spotify, kullanıcıların aynı yerde olmasalar bile aynı şarkıları eşzamanlı dinleyebilecekleri Jam adlı yeni bir özellik piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Spotify’ın yeni özelliği Jam, 32 Spotify kullanıcısının birlikte gerçek zamanlı şarkı dinleme oturumlarına katılmasına, paylaşılan çalma listesine şarkı eklemesine ve grup üyelerinin öneriler almasına olanak tanıyor.

Bu özellik hem ücretsiz hem de Premium Spotify hesap sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Ancak yalnızca Spotify Premium abonelerinin Jam oturumu başlatabileceğini ve başkalarını davet edebileceğini belirtelim. Jam katılımcıları, uzaktan dinlemek isterlerse müziği çalmak istedikleri cihazı seçebilecek ve belirli parçaları kimin eklediğini görebilecek.

Bir oturuma ev sahipliği yapan Premium aboneler, Jam’de kimlerin bulunduğunu, parça sırasını yönetebilecek ve varsayılan olarak herhangi bir şarkıyı listeden kaldırabilecek. Ayrıca diğer Jam katılımcılarına parçaları kaldırma veya şarkı sırasını değiştirme olanağı verenmisafir kontrollerini de etkinleştirebilecek.

Spotify Premium üyeleri Jam’i başlatmak için, bir çalma listesindeki hoparlör simgesine veya üç noktalı menüye tıklayıp “Jam’i Başlat” seçeneğini seçerek bu özelliği deneyebilir. Ancak uygulamanın güncel olması gerektiğini belirtelim.

Daha sonra başkalarının Jam oturumuna eklenmesini sağlayacak birkaç yol var. Oturum sahipleri, telefon veya tablet gibi Bluetooth özellikli iki cihazı birbirine yaklaştırarak, bir QR kodu oluşturarak veya doğrudan bir bağlantı paylaşarak başkalarını davet edebilecek. Bunun yanı sıra aynı Wi-Fi bağlantısını paylaşan Spotify kullanıcılarının da Spotify uygulamasını açtıklarında Jam’e katılmaları istenecek.

Jam’in 26 Eylül itibarıyla dünya genelindeki tüm Premium ve ücretsiz Spotify kullanıcıları için kullanıma sunulduğunu belirtelim.

Kaynak: Spotify’s new social listening feature lets you ‘Jam’ with 32 friends – The Verge