Skip to main content

Google yapay zekâ destekli yeni bir arama motoru geliştiriyor, ayrıca mevcut arama motoru için yeni yapay zekâ özellikleri üzerinde çalışıyor.

OpenAI ile işbirliği yapan Microsoft’un yeni Bing’i, Google’ın Bard’ı, Alibaba Cloud’un ChatGPT rakibi yapay zekâ modeli Tongyi Qianwen, SenseTime’ın SenseChat’i, Amazon’un üretken yapay zekâ hamlesi derken, yapay zekâ yarışı her geçen gün kızışıyor. ChatGPT ile birlikte yapay zekâ teknolojilerine yatırım yapan şirketler de gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

The New York Times’ta yer alan habere göre Google şimdi de yapay zekâ destekli “tamamen yeni” bir arama motoru üzerinde çalışıyor. The New York Times’a göre şirket, “çok daha kişiselleştirilmiş bir deneyim” sunma umuduyla ondan ne istediğinizi tahmin etmeye çalışacak bir arama hizmeti oluşturmanın ilk aşamalarında.

Söz konusu projenin net bir takvimi yok. Ancak Google’ın mevcut arama motoru için “Magi” kod adı altında bir dizi yeni yapay zekâ özelliği geliştirdiği söyleniyor. Google’ın geliştirme aşamasında olduğu özellikler arasında, yazılım mühendisliği sorularını yanıtlayabilen ve kod parçacıkları oluşturabilen bir chatbot yer alıyor. Şirketin ayrıca, insanların bir chatbot sohbeti yoluyla müzik aramasına olanak tanıyan bir özelliği denediği de belirtiliyor. The New York Times’a göre şirket, bunun için 160’tan fazla çalışanı görevlendirdi.

Geliştirme aşamasında olan diğer eklemeler arasında “Searchalong” adlı bir Chrome özelliği yer alıyor. Bu özellik, bir chatbot’un okuduğunuz web sayfasını tarayarak bağlamsal bilgiler sunmasına olanak tanıyor. Örneğin, Airbnb’de kalacak bir yer arıyorsanız, chatbot’tan planladığınız konaklama yerinin yakınında görülecek ve yapılacak şeyleri size söylemesini isteyebilirsiniz.

Bir diğer deneysel özellik olan “GIFI” ve “Tivoli Tutor”, kullanıcıların Google Görsel Arama’dan görseller oluşturmasını istemesine ve yeni bir dil öğrenmek için bir chatbot’la sohbet etmesini sağlıyor. Bunların çoğunun, Google’ın geçmişte tanıtımını yaptığı veya Duolingo gibi diğer platformlarda var olan özellikler olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, görüntü oluşturma zaten Slaytlar’da mevcut.

Google’ın Magi’yi önümüzdeki ay duyurmayı ve sonbaharda ise yeni özellikleri sunmayı planladığı bildiriliyor. Buna göre proje, I/O 2023’te ortaya çıkabilir. Şirket ayrıca, Magi’nin özelliklerini ABD’de bir milyon kişiye sunmayı ve yıl sonuna kadar 30 milyon kullanıcıya ulaşmayı planlıyor.

Kaynak: Google is reportedly developing a new AI-powered search engine – engadget