Skip to main content

Microsoft, ChatGPT’den daha güçlü arama motoru olan “yeni Bing”i duyurdu.

Microsoft, ChatGPT’den daha güçlü arama motoru olan “yeni Bing”i duyurdu.

Geçen haftalarda OpenAI’a 10 milyar dolarlık yatırım yapmasının ardından Microsoft Salı günü, OpenAI ile işbirliği içinde “ChatGPT’den daha güçlü” olacağını vadettiği arama motoru yeni Bing’i duyurdu.

Sınırlı yeteneklerle dünden itibaren yayında olan yeni Bing, Microsoft’un arama amaçları için özel olarak tasarlanmış “Prometheus modeli” adını verdiği yeni nesil yeni bir dil modeli üzerinde çalışacak. Model, cevapların uygunluğunu iyileştirmeye, cevapları belirli web bağlantıları ve alıntılarla açıklamaya ve coğrafi konumun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak.

Arama motoru, Microsoft’un “seyahat planlama ve alışveriş” gibi şeyler için kullanışlı olabileceğini söylediği bir sohbet uzantısını da içeriyor. Buna göre kullanıcılar, alışveriş yaparken en ucuz TV’yi önermesini veya ailesi ile bir seyahat programı oluşturmasını isteyerek arama motoruyla konuşabilecek.

Şirket, Bing’in ayrıca “kişiselleştirilmiş dokunuşlarla e-postalar” yazabileceğini, 100’den fazla dilde metin çevirebileceğini ve trivia quiz gibi şeyler üretebileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, Microsoft’un internet tarayıcısı Edge, kullanıcıların arama motoruna soru sormasını ve sohbet benzeri etkileşime girmesini sağlayacak Bing entegrasyonuna sahip bir kenar çubuğu ile gelecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella da dün Twitter’da, “Bing ve Edge + AI: Arama yapmanın yeni bir yolu bugün başlıyor” diye tweet attı.

Kaynak: Microsoft announces its new search engine with OpenAI that promises to be ‘more powerful than ChatGPT’ – Business Insider