Skip to main content

Çinli e-ticaret devi Alibaba, OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olacak üretken yapay zekâ modeli Tongyi Qianwen’i tanıttı.

Üretken yapay zekâ modellerine bir yenisi daha eklendi. Alibaba Cloud Pazartesi günü, ChatGPT benzeri bir yapay zekâ ürünü olan Tongyi Qianwen’i tanıttı.

Yakın gelecekte Çinli e-ticaret devinin tüm iş uygulamalarına entegre etmeyi planladığı Tongyi Qianwen, hem Çince hem de İngilizce dil özelliklerine sahip.

Şirket konuya ilişkin açıklamasında, yapay zekâ modelinin müşterilere ve geliştiricilere de sunulacağını ve onların bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilmiş büyük dil modelleri oluşturmalarına olanak tanıyacağını söyledi.

Alibaba Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su ve Alibaba Cloud CEO’su Daniel Zhang yaptığı açıklamada, “Üretken yapay zekâ ve bulut bilişim tarafından yönlendirilen teknolojik bir dönüm noktasındayız ve tüm sektörlerdeki işletmeler, oyunda bir adım önde olmak için zekâ dönüşümünü benimsemeye başladı” dedi.

Şirket, Tongyi Qianwen adlı yapay zekâ modelinin ilk olarak Alibaba’nın iş yeri mesajlaşma uygulaması DingTalk’a entegre edileceğini söyledi ve Tongyi Qianwen destekli DingTalk’un toplantılardaki konuşmaları yazılı notlara dönüştürmek, e-posta yazmak ve iş teklifleri hazırlamak gibi bir dizi görevi yerine getireceğini belirtti.

Tongyi Qianwen, DingTalk’un yanı sıra Alibaba tarafından üretilen sesli asistan akıllı hoparlör Tmall Genie’ye de entegre edilecek.

Kaynak: Alibaba Unveils ChatGPT Rival With Chinese and English Capabilities