Skip to main content

Amazon da yapay zekâ yarışına dahil oldu. Şirket, yeni yapay zekâ uygulamalarının kullanıcıların deneyimlerini dönüştürmeye yardımcı olacağını söylüyor.

E-ticaret devi Amazon’un web hizmetleri departmanı Amazon Web Services (AWS), şirketlerin ve geliştiricilerin yazılımlarını üretken yapay zekâ ile geliştirmelerine olanak tanıyan yeni araçlarını duyurdu.

“Amazon Bedrock” ve “Amazon Titan” adlı hizmetlerin insanların üretken yapay zekâ destekli uygulamalar oluşturmasını sağladığını açıklayan AWS, Bedrock’ın insanların üretken yapay zekâ tabanlı uygulamalar oluşturmasının en kolay yolu olduğunu ifade etti.

AWS ayrıca bir yapay zekâ kodlama yardımcısı olan “Amazon CodeWhisperer”ın genel kullanıma sunulduğunu da duyurdu. CodeWhisperer’ın Amazon hizmetleri için kod oluşturmanın en hızlı, en doğru ve en güvenli yolu olduğunu söyleyen AWS, CodeWhisperer’ı herkesin kullanması için ücretsiz hale getiriyor.

Açıklamasında “Üretken yapay zekânın geliştiriciler için oyunu değiştireceğini biliyoruz ve mümkün olduğunca çok kişiye faydalı olmasını istiyoruz” diyen AWS şöyle devam etti: “Herkes sadece bir e-posta hesabıyla CodeWhisperer’a kaydolabilir ve dakikalar içinde daha üretken hale gelebilir. Bir AWS hesabınızın olması bile gerekmez.”

Amazon’un da dahil olduğu yapay zekâ yarışında; Mart ayında OpenAI, popüler chatbot’u ChatGPT’ye güç veren teknolojinin güncellenmiş bir versiyonu olan GPT-4’ü piyasaya sürdü. Microsoft, Bing arama motorunda GPT teknolojisini kullanmaya başladı ve Google, Bard adlı kendi yapay zekâ chatbot’unu tanıttı.

Kaynak: Amazon Makes a Push for More AI Coming Your Way – CNET