Skip to main content

M87 kara delik fotoğrafı üzerinde makine öğrenimi kullanılarak şimdiye kadarki en net kara delik fotoğrafı elde edildi.

Bilim insanlarının 2019 yılında Messier 87 galaksisinin merkezindeki dev kara deliği gösteren ilk kara delik fotoğrafı, dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı. Ve şimdi, bu fotoğraf, makine öğrenimi teknikleri kullanılarak iyileştirildi ve keskinleştirildi.

PRIMO veya temel bileşen interferometrik modelleme adı verilen yaklaşım, kara deliğin fotoğrafını çeken orijinal Event Horizon Telescope projesinde çalışan aynı araştırmacılardan bazıları tarafından geliştirildi.

Institute for Advanced Study’den araştırmanın baş yazarı Lia Medeiros yaptığı açıklamada, “Yeni makine öğrenimi tekniğimiz PRIMO ile mevcut dizinin maksimum çözünürlüğünü elde edebildik” dedi. Mederios, kara delikleri yakından inceleyemeyecekleri için, bir görüntünün ayrıntısının, onun davranışını anlamada kritik role sahip olduğunu söyledi.

Bir kara deliğin üzerine gaz birikmesi simülasyonlarından oluşturulan on binlerce örnek görüntü kullanılarak eğitilen PRIMO, desenler için bu simülasyonlardan kaynaklanan resimleri analiz ederek, Event Horizon Telescope’un görüntüsü için verileri iyileştirmeyi başardı.

Araştırma The Astrophysical Journal Letters’da yayımlandı.

Kaynak: Machine learning used to sharpen the first image of a black hole – digitaltrends