Skip to main content

Apple, 2025’e kadar daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanmayı planlıyor.

Apple dün yaptığı açıklamada, 2025 yılına kadar tüm Apple tasarımı pillerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kobalt ve Apple tasarımı tüm devre kartlarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay lehimleme ve altın kaplama kullanmayı planladığını söyledi.

Şirket ayrıca, Apple cihazlarındaki tüm mıknatısların da o zamana kadar geri dönüştürülmüş nadir toprak elementlerinden yapılmasını planladığını ifade etti.

2022’de geri dönüştürülmüş metallerin kullanımını önemli ölçüde genişlettiğini açıklayan Apple, halihazırda ürünlerindeki tüm alüminyumun üçte ikisinden fazlasının, tüm nadir toprak elementlerinin yaklaşık dörtte üçünün ve tüm tungstenin yüzde 95’inden fazlasının yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemeden sağlandığını belirtti.

Apple’ın çevre, politika ve sosyal girişimlerden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson’a göre bu plan Apple’ın 2030 yılına kadar karbon nötr ürünler üretme hedefiyle uyumlu.

2025 yılına kadar ambalajlarından plastiği çıkarma konusunda ilerleme kaydettiğini de söyleyen Apple, artık ambalajlarının yalnızca yüzde 4’ünün plastikten oluştuğunu belirtti.

Apple’ın daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanma planı, şirketin 2030’a kadar her ürününü karbon nötr hale getirme hedefinde ilerlemesini sağlıyor.

Kaynak: Apple Plans to Use More Recycled Materials by 2025 – CNET