Skip to main content

Geçen ay ChatGPT rakibi Bard’ı tanıtan Google, yapay zekâ chatbot’unu kullanıma açtı.

Teknoloji devi Google, ChatGPT rakibi yapay zekâ chatbot’u Bard’ı Şubat ayında resmi olarak duyurmuştu. Şimdi ise önizleme sürümünü kullanıma açtığını açıkladı.

Bard, şimdilik sadece ABD ve Birleşik Krallık’ta kısıtlı sayıdaki Google kullanıcısına sunulmuş durumda. Bard’ı kullanmak için ise bir bekleme listesine kayıt olmak gerekiyor.

Chatbot’un aramanın yerini almayacağını ve hatalar yapabileceğini söyleyen Google tarafından paylaşılan bilgilere göre; Bard insanların üretkenliğini artıran, fikirlerini hızlandıran ve meraklarını körükleyen bir araç. Google paylaştığı blog gönderisinde, “Bard’dan bu yıl daha fazla kitap okuma hedefinize ulaşmanız için size ipuçları vermesini, kuantum fiziğini basit terimlerle açıklamasını veya bir blog gönderisinin ana hatlarını çizerek yaratıcılığınızı ateşlemesini isteyebilirsiniz” diyor.

Bard’ın her kullanıcı sorgusu için ürettiği yanıtların altında kullanıcıları ilgili bir Google aramasına yönlendiren bir “Google It” düğmesi bulunuyor. Google, kullanıcıların Bard ile istediği kadar konuşmasına izin veriyor, günlük sohbet sayısında herhangi bir sınırlama yok. Ancak, yapay zekânın konu dışına çıkmaması için sohbetteki soru-cevap sayısının sınırlanacağı bildiriliyor.

Bard’ı geliştirmeye ve ona kodlama, daha fazla dil ve çok modlu deneyimler gibi yetenekler eklemeye devam edeceğini belirten Google, Bard’ı ilerleyen dönemlerde daha fazla dil ve ülke için de kullanıma sunacak.

Kaynak: You can now try out Google’s Bard, the rival to ChatGPT – digitaltrends