Skip to main content

Elon Musk, sürpriz bir hamleyle duruşmadan yalnızca bir gün önce OpenAI’a açtığı davayı geri çekti.

Hatırlarsanız geçen aylarda Elon Musk, OpenAI’ın ve kurucu ortakların orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini ve insanlığa fayda sağlayacak yapay zekâ geliştirme misyonunu terk ettiklerini iddia ederek OpenAI ve Sam Altman’a dava açmıştı.

CNBC’nin haberine göre Musk, sürpriz bir hamleyle davasını geri çekti.  Sözkonusu dava gerekçe gösterilmeden düşürüldü, bu da Musk’ın tekrar dava açabileceği anlamına geliyor.

Elon Musk’ın şubat ayında Kaliforniya eyalet mahkemesinde açtığı davayı geri çekme kararı, hâkimin OpenAI’ın davayı reddetme talebini inceleyeceği duruşmadan sadece bir gün önce geldi. Hatta Musk, davayı geri çekmeden yalnızca bir gün önce yani dün, OpenAI teknolojisini iPhone ve Mac’lere “işletim sistemi düzeyinde” entegre etmesi durumunda Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını açıkladı.

OpenAI’ya, kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman’a ve şirkete bağlı kuruluşlarına dava açan Musk, bu kişilerin ve kuruluşların orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiğini iddia etmişti. Musk, ChatGPT’nin üreticilerinin kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun insanlığa fayda sağlayacak yapay zekâ geliştirme misyonunu yerine getirmek yerine, kâr elde etmeye odaklandığını ifade etmişti.

The Verge’ün haberine göre Musk, açıkça OpenAI’ın var olmayan bir sözleşmeyi ihlal ettiğini iddia ediyor. Çünkü Musk’ın şikâyet dilekçesinde Kurucu Anlaşma’ya atıfta bulunuluyor ancak ek olarak sunulmamış. Bunun yerine, e-posta yazışmalarının kurucu anlaşma yerine geçtiği düşünülüyor.

OpenAI ise yayımladığı blog yazısında; “Musk’ın daha önce OpenAI’ı Tesla ile birleştirme ve şirketin mutlak kontrolünü ele geçirmek istediğini” belirterek Elon Musk’ın bu iddialarını reddetmişti.

Musk’ın davayı neden geri çektiğine herhangi bir açıklama henüz yok. Bakalım ilerleyen günlerde Musk ve OpenAI arasındaki gerginlik durulur mu izleyip göreceğiz.

Kaynak: Elon Musk drops lawsuit against OpenAI – The Verge