Skip to main content

OpenAI, Elon Musk’ın şirketin mutlak kontrolünü ele geçirmek istediğini söyledi.

Hatırlarsanız birkaç gün önce Elon Musk, Sam Altman ve OpenAI’ı şirketin kuruluşundaki çizgisinden ayrılmak ve yapay zekâya ihanet etmekle suçlayarak dava etmişti.

Konuyla ilgili bir süre sessiz kalsa da yayımladığı blog yazısı ile bu sessizliğini bozan OpenAI, Elon Musk’ın davasına, bir noktada şirketi Tesla ile birleştirerek şirketin “mutlak kontrolünü” istediğini söyleyerek yanıt verdi. Şirket X paylaşımında, “Biz kendimizi OpenAI misyonuna adadık ve yolun her adımında bunu takip ettik. Elon ile ilişkimiz hakkında bazı gerçekleri paylaşıyoruz ve onun tüm iddialarını reddetmek niyetindeyiz” diye yazdı.

OpenAI ve kurucu ortakları Greg Brockman, Ilya Sutskever, John Schulman, Sam Altman ve Wojciech Zaremba, blog yazısında açılan davadaki tüm iddiaları reddederek, “Şirket misyonunu ilerletmek için kâr amacı güden bir yapıyı tartışırken Musk, bizim Tesla ile birleşmemizi istedi ya da çoğunluk hissesi, ilk yönetim kurulu kontrolü ve CEO olmak dahil olmak üzere tam kontrol talep etti. Elon ile kâr amacı güden bir şirket konusunda anlaşamadık çünkü herhangi bir kişinin OpenAI üzerinde mutlak kontrole sahip olmasının misyonumuza aykırı olduğunu düşündük” ifadelerini kullandı.

Musk, davasında OpenAI’ın, Microsoft’un insanlığa fayda sağlamak yerine para kazanmaya odaklanan “kapalı kaynaklı fiili bir yan kuruluşu” haline geldiğini iddia ediyor. Musk, OpenAI’ın bunları yaparken kendisinin finanse edilmesine yardımcı olduğu orijinal kâr amacı gütmeyen misyonunu terk ettiğini söylüyor.

Musk’a göre bu, bir sözleşmenin ihlali anlamına geliyor. Musk’ın şikâyetinde bir OpenAI “kurucu anlaşması”ndan bahsedilse de henüz resmi bir anlaşma kamuya açıklanmadı ve OpenAI blog yazısında böyle bir anlaşmanın var olup olmadığı konusuna değinmedi.

OpenAI aynı zamanda çalışmalarını “açık kaynak” olarak sunmama kararını savunuyor ve blog yazısında yapay genel zekâya atıfta bulunarak şu ifadelere yer veriyor: “Elon misyonun AGI’ın açık kaynak kullanımı anlamına gelmediğini anlamıştı.”

Şirket, blog yazısında Ocak 2016’da Sutskever’in “Yapay zekâ geliştirmeye yaklaştıkça daha az açık olmaya başlamanın mantıklı olacağını” ve “bilimi paylaşmamanın tamamen sorun olmadığını” söylediği bir e-posta görüşmesi yayımladı. Musk’ın da buna “Evet” diye cevap verdiğini görüyoruz.

OpenAI ekibi ayrıca “Derinden hayran olduğumuz, daha yüksekleri hedeflememiz için bize ilham veren birinin, sonra başarısız olacağımızı söyleyen, bir rakip başlatan ve OpenAI misyonuna doğru anlamlı bir ilerleme kaydetmeye başladığımızda bize dava açan bir noktaya gelmesinden dolayı üzgünüz” diyor.

Kaynak: OpenAI says Elon Musk wanted ‘absolute control’ of the company – The Verge