Skip to main content

Yeni iOS 17.4 güncellemesi resmi olarak kullanıcılara sunuldu.

Çok sayıda yeni emoji, Apple Podcasts’teki yenilikler ve daha fazlası, iOS 17.4 güncellemesiyle birlikte geliyor.

Bu yeni özelliklerin ne olduğunu merak ediyorsanız, gelin 17.4 güncellemesiyle sunulan 5 yeni özelliğe yakından bakalım.

Unutmadan söyleyelim eğer iPhone’unuzu henüz güncellemediyseniz, Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi kısmından yeni güncellemeyi edinebilirsiniz. İşte iOS cihazınıza sunulan yeni özelliklerden bazıları:

  1. Yeni emoji’ler

Hatırlarsanız Ocak ayında da bahsettiğimiz gibi Apple, emoji kataloğuna 118 yeni emoji ekliyor.

Bunlar arasında; kafasını “evet” ve “hayır” anlamında sallayan iki emoji, bir dilim misket limonu, bir mantar, kırık bir zincir ve anka kuşu dikkat çekiyor.

  1. Apple Podcasts yenilikleri

iOS 17.4 ile birlikte Apple Podcasts artık İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerinde transkripte kavuşuyor.

Apple konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şöyle diyor: “Transkriptler her bölüm için tam metin gösterimi sunarak podcast’leri her zamankinden daha erişilebilir ve sürükleyici hale getiriyor. Bölüm metninin tamamı okunabilir, bir kelime veya ifade aranabilir, belirli bir noktadan oynatmak için dokunulabilir ve erişilebilirlik temel alınarak oluşturulabilir.”

  1. Siri desteklenen dillerde mesajları okuyabiliyor

iOS 17.4’te dil genişletme trendi Siri’nin güncellenmesiyle devam ediyor. Siri, artık kullanıcıların mesajları desteklenen dillerde dinlemesine olanak tanıyan bir güncelleme alıyor.

  1. Yeni ‘Pil Sağlığı’ bilgisi

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerinde artık pil döngüsü sayısını, üretim tarihini ve ilk kullanım tarihini Ayarlar uygulamasından “Pil Sağlığı” altında görebiliyorsunuz.

  1. Apple Pay kullanılmayan yerlerde Apple Cash kullanmak

Öncelikle Apple Pay’in ülkemizde kullanıma sunulmadığını ancak Türkiye dışında çok yaygın kullanıldığını belirtelim. İlginçtir ki Walmart gibi büyük market zincirleri de Apple Pay kullanmayı kabul etmiyor. iOS 17.4 ile birlikte Cüzdan ya da Safari Otomatik Doldurma aracılığıyla Apple Cash sanal kart numaranızı yazarak kullanabileceksiniz.

  1. Apple Music çalma listesi güncellemesi

Apple’a göre, iPhone’unuzu iOS 17.4’e güncellediğinizde, şarkıları müzik tanıma yoluyla tanımladıktan sonra Apple Music Çalma Listelerine, Kitaplığa ve Apple Music Classical’a ekleme seçeneğine sahip oluyorsunuz.

Yeni iOS 17.4 güncellemesinin, iPhone XS veya daha yeni bir iPhone modeline sahip tüm kullanıcılar için sunulduğunu da belirtelim.

Kaynak: iOS 17.4 is here: 5 new features coming to iPhone, including Apple Cash update – Mashable