Skip to main content

iOS 17.4 beta, iPhone’lara 118 yeni emoji, otomatik podcast transkriptleri ve daha fazlasını getiriyor.

iOS 17.4’ün ilk beta sürümü yayımlandı. Bu, beta geliştiriciler için bir güncelleme olsa da resmi ve herkese açık güncelleme birkaç ay içinde yayımlandığında bizi nelerin beklediğini de gösteriyor.

Avrupa Birliği’nin Apple’ın uymasını istediği Dijital Pazarlar Yasası gereğince bazı güncellemelerin sadece AB üyesi ülkelerin kullanıcılarını etkileyeceğini belirtelim.

Şimdi gelin iPhone’unuzda yakında gelecek değişikliklere bir göz atalım.

  1. 118 yeni emoji

Bu koleksiyonda; biri onaylama, diğeri ise reddetme anlamına gelen iki kafa sallama emojisi, bir lime dilimi, anka kuşu, mantar ve kırık bir zincir gibi yeni emojiler bulunuyor.

  1. Apple Podcasts için otomatik üretilen transkriptler

Apple, Apple Podcasts için artık otomatik üretilen transkriptlerin geleceğini duyurdu. Bu, kullanıcıların bölümleri dinlemek yerine “okuyabileceği” anlamına geliyor. Aynı zamanda, dinlediğiniz podcasti metin olarak takip etme olanağınız da olacak. Apple’ın açıklamasına göre, bölüm ilerledikçe her kelime vurgulanacak ve takip etmek kolaylaşacak.

  1. Oyun akış uygulamaları artık Apple App Store’da

Nvidia GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming artık App Store’da kendi özel uygulamalarına sahip olacak. iPhone ve iPad sahibi gamer’lar bu akış hizmetlerine internet tarayıcılarını kullanmak zorunda kalmadan mobil cihazları üzerinden giriş yapabilecekler.

  1. Çalınan Cihaz Koruması için yeni özellik

“Çalınan Cihaz Koruması” iPhone’unuz çalınırsa ek bir güvenlik katmanı ekleyerek cihazın tanıdık bir yerde olmadığı durumlarda yapılan güvenlik ayar değişimlerinin uygulanmasını bir süre erteleyebilecek.

  1. Siri gelen mesajları farklı bir dilde daha okuyabiliyor

Siri iOS 17.4 beta ile size gelen metin mesajlarını, ana diliniz dışındaki farklı dillerde okuyabilecek. Bu diller arasında İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince ve daha fazlası yer alıyor. Bu değişikliği

Bu beş özelliğin yanı sıra, Dijital Pazarlar Yasası kapsamında sadece AB kullanıcıları için özel olarak sunulan bir dizi yeni güncelleme bulunuyor. Örneğin, AB kullanıcıları iOS 17.4 ile artık iPhone’ları üzerinden üçüncü parti uygulama mağazalarına erişebilecekler. Ayrıca, Apple App Store’da yasaklanan Fortnite şimdi tekrar App Store’a dönüyor, ancak bu da yine sadece AB kullanıcıları için geçerli.

Kaynak: iOS 17.4 beta: 5 new features coming to iPhone, including Apple Podcasts transcripts – Mashable