Skip to main content

Elon Musk, Neuralink’in ilk kez bir insanın beynine çip yerleştirdiğini duyurdu.

Teknoloji milyarderi Elon Musk, kendisine ait Neuralink şirketinin bir kablosuz çipi ilk kez bir insanın beynine başarıyla yerleştirdiğini açıkladı.

Musk X hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün ilk kez bir insana Neuralink implantı takıldı. İlk sonuçlar, umut verici oranda sinir uyarımı tespit edildiğini gösteriyor” diye yazdı ve çip takılan hastanın iyileşmekte olduğunu ekledi.

Musk ayrıca Neuralink’in ilk cihazının adının ‘Telepathy’ olduğunu belirterek cihaz ile ilgili şunları yazdı: “Sadece düşünce yoluyla telefon, bilgisayar ve tüm elektroniklerin kontrolüne izin verecek ve ilk kullanıcılar uzuvlarını kullanamayan kişiler olacak. Stephen Hawking’in daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Amacımız bu.”

Şirket, insan beynini bilgisayarlara bağlayarak karmaşık nörolojik sorunlara çözümler üretmeyi amaçladığını belirtiyor.

Hatırlarsanız ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Musk’ın şirketine Mayıs ayında çipleri insanlar üzerinde test etme izni verdiğini sizlere aktarmıştık. Altı yıl sürecek çalışmayla, insan saçından daha ince 64 adet esnek iplik, beynin belirli bölgelerine yerleştirilecek. Şirketin açıklamasına göre; kablosuz olarak şarj edilebilen pillerle çalışan deneysel çip, bu iplikler sayesinde beyin sinyallerini kaydederek kablosuz şekilde bir cihaza gönderiyor. Böylece hastanın ne şekilde hareket etmek istediğine dair sinyaller bilgisayarda işlenebiliyor.

Kaynak: Elon Musk announces first Neuralink wireless brain chip implant – BBC