Skip to main content

Elon Musk’ın beyin implantı geliştiren şirketi Neuralink, insanlar üzerinde beyin implantını test etmek için FDA onayını aldı.

Neuralink, insanlar üzerinde ilk testlerini yapmak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldığını açıkladı.

Şirket Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “İnsanlarda ilk klinik çalışmamızı başlatmak için FDA onayını aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil eder” dedi. Şirket ayrıca, klinik araştırma için katılımcı alımlarının henüz açılmadığını, yakında bununla ilgili daha fazla bilgi duyuracaklarını ifade etti. Elon Musk ise Neuralink’in tweet’ini alıntılayarak, ekibi tebrik etti.

Neuralink, nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin görüş ve hareket kabiliyetini geri kazanmalarına yardımcı olmak için insan beynini bir bilgisayar arayüzüne bağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Örneğin felçli bir kişi sadece el hareketlerini hayal ederek telefonunu kullanabiliyor.

FDA, Mart ayında Elon Musk’ın Neuralink’le insan beynine çip yerleştirme teklifini reddetmiş ve Neuralink’in insan testlerine devam etmeyi düşünmeden önce ele almasını istediği bir dizi sorunu gündeme getirmişti. Bu sorunların arasında; implantların lityum pillerle çalışması, implant tellerinin beyin içinde yer değiştirme riski ve beyin dokusuna zarar vermeden güvenli bir şekilde çıkarılmasının nasıl sağlanacağı yer alıyordu. Beyin implantının daha önceki bir tanıtımında Neuralink, sadece düşünerek Pong oynayan ve ayrıca bir mouse’u düşünceleriyle hareket ettiren bir maymun göstermişti. Şirket, test için hayvanları kullandığı için eleştirilse de Musk her zaman hayvanlara insanca davranıldığını ifade etmişti.

Kaynak: Elon Musk’s Neuralink gets FDA nod to test brain implant in humans – digitaltrends