Skip to main content

OpenAI CEO’su Sam Altman, AB’nin gelecek yıl tamamlanması planlanan Yapay Zekâ Yasası hakkında “birçok endişesi” olduğunu söyledi.

OpenAI CEO’su Sam Altman, Londra’da düzenlenen bir etkinliğin ardından gazetecilere AB tarafından geliştirilen yapay zekâ düzenlemelerine uyum konusunda birçok endişesi olduğunu ifade etti.

Financial Times’ın haberine göre Altman, söz konusu düzenlemelere uymak için çalışacaklarını ancak yeni yapay zekâ mevzuatının hükümlerine uyamaması durumunda şirketin Avrupa’daki faaliyetlerini durdurabileceğini söyledi.

Yasanın şartlarına göre, OpenAI’ın ChatGPT ve DALL-E’si de dahil olmak üzere üretken yapay zekâ araçlarını kullanan şirketlerin sistemlerini geliştirirken kullandıkları telif hakkıyla korunan materyalleri ifşa etmesi gerekiyor.

Time’da yer alan habere göre ise Altman, ChatGPT gibi sistemlerin AB mevzuatı uyarınca “yüksek riskli” olarak sınıflandırılacağı endişesinin olduğunu söyledi. Bu, OpenAI’ın bir dizi güvenlik ve şeffaflık gereksinimini karşılaması gerektiği anlamına geliyor.

Bakalım OpenAI bu süreçte nasıl bir yol izleyecek, hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: OpenAI says it could ‘cease operating’ in the EU if it can’t comply with future regulation – The Verge