Skip to main content

X, Austin’de 100 kişilik yeni bir içerik denetleme ekibi kurmayı planlıyor.

Bloomberg’ün haberine göre X, Austin, Teksas’taki yeni güvenlik ve emniyet ofisinde tam zamanlı çalışması için 100 kişiyi işe alacağını açıkladı.

Bu açıklamanın X CEO’su Linda Yaccarino’nun 31 Ocak’ta X’in çocuklara yönelik cinsel istismarı moderasyonunu ele alması konusunda Senato Yargı Komitesi’nde planlanmış duruşmasından birkaç gün önce gerçekleşmesi dikkat çekti.

Aktarılan bilgilere göre 100 kişilik ekip, çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerine (Child Sexual Abuse Material – CSAM) odaklanacak. Ekibin daha önce Twitter olarak bilinen platformu satın aldıktan kısa bir süre sonra Elon Musk’ın ekibini tamamen değiştirmesinden bu yana ilk güvenlik ve emniyet ekibi olacağı belirtiliyor.

X, dün çocuk cinsel istismarı denetleme yaklaşımına dair bir blog gönderisini güncelledi. Güncellenen gönderide kurulacak yeni ekipten bahsedilse de ekibin gelecek çalışmaları veya ofisin ne zaman açılacağı konusunda herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

Şirketin iş operasyonları müdürü Joe Benarroch, Bloomberg’e ekibin aynı zamanda nefret söylemi gibi konularla ilgilenen diğer denetim ekiplerine de yardımcı olacağını söyledi. X’in içerik denetleme merkezi iş ilanlarına göre moderatörler “spam ve dolandırıcılık” gibi sorunları araştıracak ve müşteri desteği sağlayacak.

Kaynak: X plans to create a content moderation ‘headquarters’ in Austin – The Verge