Skip to main content

Elon Musk, Sam Altman ve OpenAI’ı şirketin kuruluşundaki çizgisinden ayrılmak ve yapay zekâya ihanet etmekle suçlayarak dava etti.

Elon Musk, birkaç gün önce OpenAI’a, kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman’a ve şirkete bağlı kuruluşlara dava açtı. Musk, ChatGPT üreticilerinin insanlığa fayda sağlayan yapay zekâ geliştirme yönündeki kuruluş misyonu yerine kâr peşinde koşarak orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini iddia etti.

OpenAI’ın ilk destekçilerinden biri olan Musk, Altman ve Brockman’ın onu 2015 yılında OpenAI’ın kurulmasına ve finanse edilmesine yardım etmeye ikna ettiğini ve bunun Google’ın rekabet tehdidine karşı koymaya odaklanan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olacağına dair söz verdiğini iddia ediyor.

Geçen hafta perşembe günü San Francisco’da bir mahkemede açılan davada, dünyanın en değerli yapay zekâ girişimi OpenAI’ın, dünyanın en değerli şirketi Microsoft ile ortaklık yaptıktan sonra AGI (yapay genel zekâ) araştırmalarını ticarileştirmeye odaklanan kâr amaçlı bir modele geçtiği belirtiliyor.

Dava dosyasında şu ifadeler yer alıyor: “OpenAI, dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un kapalı kaynaklı fiili yan kuruluşu haline geldi. Yeni yönetim kurulu altında, insanlığın yararından ziyade, Microsoft’un kârını en üst düzeye çıkarmak için sadece AGI geliştirmekle kalmıyor, aslında AGI’ı iyileştiriyor.”

Musk dava yoluyla OpenAI’ın asıl misyonuna uymasını ve OpenAI yöneticileri veya Microsoft gibi ortakların menfaati için kâr amacı gütmeyen kuruluşun altında geliştirilen teknolojilerden para kazanmalarını engellemeyi amaçlıyor.

Dava, Musk’ın geçen yıl OpenAI’ın önceliklerindeki değişime ilişkin endişelerini dile getirmesinin ardından geldi. Yasal şikâyete göre Musk, 2016 ilâ Eylül 2020 arasında kâr amacı gütmeyen kuruluşa 44 milyon doların üzerinde bağışta bulundu. Dava dosyalarında, Musk’ın ilk birkaç yıl boyunca OpenAI’a en büyük katkıyı yapan kişi olduğu belirtiliyor. 2018 yılında OpenAI yönetim kurulundan ayrılan Musk, girişimin kâr amacı güden kolundan kendisine bir hisse teklif edildiğini ancak bunu ilkeli bir duruşla kabul etmeyi reddettiğini söyledi.

Kaynak: Elon Musk sues OpenAI and Sam Altman over ‘betrayal’ of nonprofit AI mission – TechCrunch