Skip to main content

SpaceX bir başarıya daha imza attı ama bu sefer roketlerle değil, kablosuz veri aktarımıyla.

SpaceX CEO’su Elon Musk, uydu internet hizmeti Starlink’in modifiye edilmemiş Samsung Android telefon ile maksimum 17 Mbps indirme hızına ulaştığını duyurdu.

Musk, X paylaşımında “SpaceX az önce uydu üzerinden doğrudan modifiye edilmemiş Samsung Android telefona 17Mb/sn’lik en yüksek indirme hızına ulaştı” diye yazdı.

Musk, dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak karasal baz istasyonlarının ulaşamadığı yerlere bir alternatif sunmayı amaçlıyor. SpaceX zaten bunun için T-Mobile ile bir ortaklık kurmuştu.

Elon Musk liderliğindeki SpaceX, küresel cep telefonu hizmeti sunmayı hedefliyor ve bu yılın sonlarında müşteriler için Direct to Cell (DTC) hizmetini başlatmayı planlıyor. SpaceX, Starlink’in DTC uydusunu kullanarak ilk kısa mesajı ve tweet’i başarıyla iletmişti.

DTC özelliği ile yer altyapısı olmayan uzak bölgelere ses, metin ve veri hizmetleri verilebiliyor. Federal İletişim Komisyonu (FCC) bu projeyi pilot program olarak onayladı ve SpaceX, T-Mobile’ın spektrumunu kullanarak ABD’deki akıllı telefonlara internet erişimi sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: Starlink achieves peak download speed of 17Mb/s from satellite to cellphone: Elon Musk – Interesting Engineering