Skip to main content

X, platformdaki tüm beğenileri herkes için gizlemeye başlayacağını açıkladı.

Hatırlarsanız X’in herkese açık beğenilere kaldırmaya hazırlandığını daha önce sizlere aktarmıştık. Ve beklenen oldu; şirket içinden bir kaynağın aktardığına göre X, özel/gizli beğenileri kullanıma sunacak.

Geçen yıl X’in Premium abonelerine sunulan bir seçenek olan bu özelliğin genele yayılmasıyla kullanıcıların platformda beğendiği şeyler varsayılan olarak gizlenecek. Haberin yayımlanmasının ardından Elon Musk, “İnsanların saldırıya uğramadan gönderileri beğenmesine izin vermek önemli!” diyerek haberin ekran görüntüsünü yeniden paylaştı.

X’in mühendislik direktörü Haofei Wang, birkaç hafta önce yaklaşan değişikliğin kullanıcıların kamu imajını korumayı amaçladığını söyleyerek, “Yakında kimin görebileceğinden endişe etmeden beğenebileceksiniz” demişti.

Kullanıcı profillerindeki beğeniler sekmesi kaldırılacak olmasına rağmen, X’in kıdemli yazılım mühendisi Enrique Barragan’a göre, kullanıcılar kendi gönderilerini kimlerin beğendiğini ve tüm gönderilerin beğeni sayısını görmeye devam edecek. Ancak, başkalarının gönderilerini beğenen kişileri göremeyecekler.

Geçen yılın sonlarında Musk, platformun mühendislerine tweet eylem butonlarından tamamen kurtulmak ve bunun yerine gönderi görüntülemelerine daha fazla vurgu yapmak istediğini söylemişti. O zamanlar bir kaynağın The Verge’e söylediğine göre Musk’ın hedefi, beğenme ve yeniden paylaşma düğmelerinin olduğu bölümü tamamen kaldırmaktı. Çünkü Musk beğenilerin önemli olmadığına inanıyordu.

Kaynak: X is about to start hiding all likes – The Verge