Skip to main content

X, yeni bir değişikliğe giderek herkese açık beğenileri kaldırmaya hazırlanıyor.

X’in Mühendislik Direktörü Haofei Wang’ın paylaşımına göre Musk’ın sosyal medya platformu, kullanıcıların profillerinden “herkese açık beğeni”leri kaldırmaya hazırlanıyor. Bu da X kullanıcılarının artık diğer kullanıcıların beğendiği gönderileri göremeyeceği anlamına geliyor.

Wang, MacRumors araştırmacısı Aaron Perris’in gönderisine cevap olarak “Evet, beğenileri gizliyoruz” yanıtını verdi.

Perris, birkaç gün önce iOS’taki X uygulamasında keşfettiği yeni bir özelliği paylaştı. Perris’in paylaşımına göre bu özellik etkinleştirildiğinde, her X kullanıcısının profilindeki “Beğeniler” sekmesi tamamen kapanıyor.

X kullanıcıları da bu durumun ne anlama geldiğiyle ilgili yorum yapmaya başlayınca, X’in Mühendislik Direktörü Haofei Wang konuya dahil olmaya karar verdi ve şu bilgileri paylaştı: “Herkese açık beğeniler yanlış davranışları teşvik ediyor. Örneğin, pek çok kişi trol saldırısından korktuğu ya da kamusal imajını korumak için ‘sivri’ olabilecek içerikleri beğenmekten kaçınıyor.”

“Yakında kimin göreceğinden endişe etmeden gönderileri beğenebileceksiniz” diyen Wang, kullanıcılar ne kadar çok gönderi beğenirse, Sizin İçin algoritmasının içerik önerme konusunda o kadar iyi hale geleceğini ekledi.

X’te beğenileri kim görebilecek?

Wang’ın bu açıklaması, cevaplardan çok akıllarda soru işaretleri bıraktı. X’te Kıdemli Yazılım Mühendisi olarak görev alan Enrique Barragan da beğenilere tam olarak ne olacağını açıklığa kavuşturmak için bir gönderi paylaştı.

Barragan’a göre X’teki tüm beğeniler gizlendiğinde, kullanıcılar kendi gönderilerini kimin beğendiğini görmeye devam edebilecek. Ayrıca ve belki de X kullanıcıları için en önemli konulardan gönderilerdeki ve yanıtlardaki beğenilerin sayısı herkese açık olmaya devam edecek.

Bu değişiklik uygulanırsa, kullanıcılar artık diğer kullanıcıların gönderilerini kimin beğendiğini göremeyecek. Ayrıca kullanıcı profillerinde kullanıcının beğendiği tüm gönderilerin gösterildiği bir sekme olmayacak.

Kaynak: Elon Musk’s X will soon remove public likes – Mashable