Skip to main content

SEC, spot Ethereum ETF için başvuran 8 şirkete onay verdi.

Hatırlarsanız ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), Ocak ayında Bitcoin ETF’lerini resmen onayladığını sizlere aktarmıştık.

SEC şimdi de spot Ethereum ETF’lerini onayladı. BlackRock, Fidelity, Grayscale, VanEck, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy ve Bitwise olmak üzere 8 büyük şirketin sunduğu 19b-4 başvuruları kabul edildi.

ETF’lerin işlem görmesi için S-1 kayıt beyannamelerinin yürürlüğe girmesi gerekiyor. Sürecin ne kadar süreceği belirsizken, bazı analistler birkaç hafta içinde tamamlanabileceğini öngörüyor ancak geçmişte bu işlemlerin üç ayı aştığı biliniyor.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, X paylaşımında “Son derece sıkı çalışırlarsa bunun birkaç hafta içinde yapılabileceğini düşünüyorum, ancak tarihsel olarak bu sürecin 3 aydan fazla sürdüğüne dair pek çok örnek var” dedi.

Bu haftaya kadar SEC’in Ethereum ETFlerini onaylamayacağı düşünülüyordu. Ancak, bu haftanın başında SEC’in aniden ihraççılarla konuşmaya başlaması ve 19b-4 formlarının geri gönderilmesini istemesiyle durum değişti.

Kaynak: SEC approves 8 Ethereum ETFs including BlackRock and Fidelity – The Block