Skip to main content

Bu anlaşma ile OpenAI, yapay zekâ modellerinin eğitimi ve kullanıcı sorularını yanıtlamak için News Corp yayınlarındaki güncel ve arşivlenmiş makalelere erişebilecek.

OpenAI, The Wall Street Journal, New York Post ve The Daily Telegraph gibi gazetelerin sahibi medya şirketi News Corp ile içerik anlaşması imzaladığını duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre, OpenAI’ın News Corp ile yaptığı anlaşma önümüzdeki beş yıl için nakit ve OpenAI’ın teknolojisinin kullanımını da içerecek şekilde 250 milyon doların üzerinde bir değere sahip olabilir.

Bu çok yıllı anlaşma ile OpenAI, yapay zekâ modellerinin eğitimi ve kullanıcı sorularını yanıtlamak için News Corp yayınlarındaki güncel ve arşivlenmiş makalelere erişebilecek.

Anlaşma ayrıca, Barron’s, MarketWatch, Investor’s Business Daily, FN, The Sunday Times, The Sun ve The Australian dahil olmak üzere çeşitli yayın organlarını da içeriyor.

OpenAI’ın daha önce de, The Associated Press ve Financial Times gibi büyük yayın kuruluşlarıyla benzer lisans anlaşmaları yaptığını hatırlatalım. The New York Times, New York Daily News, Chicago Tribune ve The Intercept gibi bazı yayın organları ise OpenAI’ya dava açmıştı. OpenAI ve Microsoft’u, kendi çalışmalarının yapay zekâ modellerinin eğitimi için kullanıldığını ifade ederek telif hakkı ihlaliyle suçlamışlardı.

Kaynak: OpenAI’s News Corp deal licenses content from WSJ, New York Post, and more