Skip to main content

Şimdiye kadar her iki yılda bir yeni çipler tasarlayan Nvidia, yapay zekâ çipleri sayesinde tek bir çeyrekte 14 milyar dolar gelir elde etmesinin ardından her yıl yeni çip tasarlamaya karar verdi.

Yapay zekâ çipleri sayesinde tek bir çeyrekte 14 milyar dolar kâr elde eden Nvidia gaza basıyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang’in açıklamasına göre şirket artık iki yılda bir yerine her yıl yeni çipler tasarlayacak.

Huang, şirketin 2025’in ilk çeyreğine ilişkin kazanç açıklamasında “Blackwell’den sonra bir çip daha olduğunu söyleyebilirim. Artık bir yıllık bir ritimde ilerliyoruz” dedi.

Şimdiye kadar her iki yılda bir yeni bir mimari üreten Nvidia, 2020’de Ampere’yi, 2022’de Hopper’ı, 2024’te ise Blackwell’i tanıttı.

Ancak analist Ming-Chi Kuo, bu ayın başlarında bir sonraki mimari olan Rubin’in 2025’te geleceğini ve Nvidia’nın gelecek yıl R100 yapay zekâ GPU’sunu sunacağını belirtmişti.

Huang, Nvidia’nın ürettiği diğer tüm çipleri de bu ritme uyacak şekilde hızlandıracağını belirterek, “Yeni CPU’lar, yeni GPU’lar, yeni ağ NIC’leri, yeni anahtarlar dahil olmak üzere pek çok çipi hızlı bir şekilde piyasaya süreceğiz” dedi. Huang, Nvidia’nın yeni nesil AI GPU’larının elektriksel ve mekanik olarak geriye dönük olarak uyumlu olduğunu ve aynı yazılımı çalıştırdığını açıkladı. Müşterilerin mevcut veri merkezlerinde H100’den H200’e ve B100’e kolayca geçiş yapabileceklerini söyledi. Huang, H200’e ve Blackwell’e geçerken talebin bir süre daha arzı geçmesini beklediklerini de dile getirdi.

Kaynak: Nvidia will now make new AI chips every year – The Verge