Skip to main content

The New York Times, OpenAI ve Microsoft’a telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı.

The New York Times (NYT), yapay zekâ chatbot’larının eğitilmesi amacıyla yayımlanmış haberlerinin izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle OpenAI ve Microsoft’a dava açtı.

Manhattan’daki Federal Bölge Mahkemesinde açılan dava, ilk kez büyük bir haber kuruluşunun telif hakkı ihlali nedeniyle ChatGPT geliştiricilerini takip ettiği dava oldu.

NYT, her iki şirketten de ne kadar ödeme istediğini açıklamasa da OpenAI ve Microsoft’un kendi çalışmalarını kopyaladığı iddiasıyla milyarlarca dolarlık yasal ve fiili tazminattan sorumlu tutulmasını amaçladığını belirtti.

NYT, ChatGPT ve Copilot’un yaratıcıları OpenAI ve Microsoft’un herhangi bir lisans anlaşması olmaksızın “The Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımdan bedava yararlanmaya çalıştıklarını” iddia ediyor.

Şikâyette yapay zekâ modellerini eğitmek için NYT web siteleri ve diğer bağlı markalarda yayımlanan son dakika haberlerinden köşe yazılarına kadar 66 milyondan fazla kaydın kullanıldığı iddia ediliyor.

NYT ayrıca OpenAI ve Microsoft’un ürünlerinin “Times içeriğini kelimesi kelimesine okuyan, özetleyen ve ifade tarzını taklit eden çıktılar üretebildiğini” söylüyor.

NYT, mahkemeden OpenAI ve Microsoft’un yapay zekâ modellerini kendi içeriğini kullanarak eğitmesini engellemesini ve Times’ın çalışmalarını şirketlerin veri setlerinden çıkarmasını istiyor.

OpenAI sözcüsü engadget’e yaptığı açıklamada, “İçerik üreticilerinin ve sahiplerinin haklarına saygı duyuyoruz ve yapay zekâ teknolojisinden ve yeni gelir modellerinden faydalanmalarını sağlamak için onlarla birlikte çalışmaya kararlıyız” dedi.

Kaynak: The New York Times is suing OpenAI and Microsoft for copyright infringement – engadget