Skip to main content

Apple’ın Masimo ile süren patent ihlali tartışması, satış ve ithalat yasağı getirmişti. Bu yasak Apple’ın başvurusu sonucu askıya alındı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun Apple’ın Masimo adlı medikal cihaz üreticisinin patentlerini ihlal ettiğine hükmetmesi ile başlayan, Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 akıllı saatlerin ABD’ye ithaline ve satışına getirilen yasak geçici süreyle durduruldu.

Masimo tarafından yapılan başvuruya istinaden ABD’de sözkonusu cihazların ithalat ve satışına getirilen yasak, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan geldi.

Cihazlarda değişikliğe gidilmesi ile patent sorununun çözülüp çözülmeyeceği konusunda araştırmalarını sürdüren Apple, bu süreçte yasağın durdurulmasını talep etti.

İki şirket arasındaki patent ihlali konusunda kesin bir yargıya varılmadan, tedbir amaçlı alınan durdurma kararını bozan ise bir federal mahkeme oldu.

Bu ikinci karar ile birlikte Apple tekrar satışa başlayabilecek. Bu kararın gelmemesi durumunda Apple kendi satış kanallarından satışı durdurmak zorunda kalacak fakat tüketiciler perakende satış yapabilen diğer kanallardan cihazlara ulaşabileceklerdi.

Kaynak: Apple resumes Apple Watch sales after ban is paused – The Verge