Skip to main content

Musk, işletim sistemini OpenAI ile entegre ederse, güvenlik ihlaline sebep olacağı gerekçesiyle Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklayacağını söyledi.

Apple’ın dün düzenlenen WWDC 2024 etkinliğinde yeni yapay zekâ sistemi Apple Intelligence’ı duyurduğunu ve Apple cihazlarının ChatGPT entegrasyonu kazandığını gün içinde sizlere aktarmıştık.

Hatırlarsanız geçen aylarda da Elon Musk, OpenAI ve Sam Altman’a amaçlarından saptıkları için dava açmıştı.

Musk şimdi de X paylaşımında Apple Intelligence hayata geçerse SpaceX, Tesla ve X kurumlarında Apple cihazlarının kullanımını yasaklayacağını açıkladı.

OpenAI’ı işletim sistemi seviyesinde entegre ederse, Apple cihazlarının şirketlerinde yasaklanacağını söyleyen Musk, “Bu, kabul edilemez bir güvenlik ihlalidir” ifadesini kullandı.

“Apple’ın kendi yapay zekâsını üretecek kadar akıllı olmaması, ancak bir şekilde OpenAI’ın güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağından emin olabilmesi resmen saçmalık. Apple, verilerinizi OpenAI’a teslim ettiğinde aslında neler olup bittiği hakkında hiçbir fikre sahip değil” diyen Musk, Apple CEO’su Tim Cook’un Apple Intelligence’ı duyurduğu X paylaşımına da şu cevabı verdi: “İstemiyorum. Ya bu ürkütücü casus yazılımı durdurun ya da tüm Apple cihazları şirketlerimin tesislerinden yasaklanacak.”

Elon Musk, Apple Intelligence’ın güvenlik ve gizlilik ihlali yaratacağına paylaştığı meme’lerle ve ünlü teknoloji YouTuber’ı Marques Brownlee’ye verdiği cevaplarla da dikkat çekti.