Skip to main content

Apple, WWDC 2024’te iOS 18’in yanı sıra ilk yapay zekâ sistemi Apple Intelligence’ı, yeni Siri’yi ve OpenAI ile işbirliğini duyurdu.  

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) bu yıl 10 Haziran’da gerçekleşeceğini sizlere aktarmıştık. Dün Türkiye saatiyle 20.00’de Tim Cook’un açılış konuşması ile başlayan etkinliğe iOS 18’in yanı sıra yapay zekâ damga vurdu.

Apple cihazlarına gelen yapay zekâ özelliklerine ve şirketin işletim sistemindeki bazı önemli güncellemelere gelin birlikte bakalım.

Apple’ın ilk yapay zekâ sistemi: Apple Intelligence

Dev teknoloji şirketleri yapay zekâ yarışına dahil olurken, bu yarışta biraz geriden gelen Apple da nihayet kendi kişisel yapay zekâ sistemi Apple Intelligence’ı duyurdu. iPhone, iPad ve Mac’lere güçlü üretken modeller yerleştiren ve çeşitli yapay zekâ özelliklerini destekleyen bu sistem bildirimleri yönetebiliyor, metinleri özetleyebiliyor ve düzenleyebiliyor.

Sistem, iPhone 15 Pro’nun yanı sıra M1 ve daha yeni çipli iPad’ler ve Mac’lerde ücretsiz olarak sunulacak.

Yeni Siri

Siri, büyük bir yapay zekâ desteği alarak daha akıllı ve daha bağlamsal hale gelecek ve ChatGPT entegrasyonuyla birlikte daha gelişmiş komutları anlayabilecek. Yeni entegrasyonla birlikte, Siri kullanıcını sorgularının ChatGPT için daha uygun olup olmadığını otomatik olarak belirleyecek. Daha sonra sorguyu ChatGPT’ye göndermeden önce kullanıcının iznini isteyecek. ChatGPT, Siri aracılığıyla ücretsiz ve hesap açma gerekliliği olmadan ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Planlanmış kısa mesajlar atmak ve fotoğraflarda arama yapabilmek gibi özellikler eklenen Siri, kullanıcılara uygulamaları üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak. Kullanıcılar Siri’den belirli bir e-postanın içindeki bilgileri bulmasını veya arkadaşlarından birinin fotoğrafını göstermesini isteyebilecek. Yapay zekâyla çok daha doğal bir konuşma diline kavuşan Siri’nin sesli komutların yanı sıra yazılı komut da alacağını belirtelim.

Mail, Mesajlar ve Fotoğraflardaki yeni yapay zekâ özellikleri

Apple, e-postaları özetleme ve yanıt oluşturma yöntemi de dahil olmak üzere, iOS 18’deki uygulamalarında bir dizi yeni yapay zekâ özelliğini kullanıma sunuyor. Şirket, Image Playground adı verilen yeni bir AI görüntü oluşturucunun yanı sıra, metin komutlarına dayalı özel emojiler oluşturmaya olanak tanıyan yeni Genmoji özelliğini tanıttı.

Apple, Fotoğraflar uygulamasına da yapay zekâ getirerek kullanıcılara fotoğraf arama özelliği sunuyor. Kullanıcılar ayrıca Google Magic Eraser’a benzer şekilde görsellerinin arka planındaki nesneleri de temizleyebilecek. Apple ayrıca, Notes ve Telefon uygulamalarına yapay zekâ destekli transkripsiyonlar ve özetler ekliyor.

iOS 18

Bu yapay zekâ özelliklerinin yanı sıra Apple, iOS 18’de yeni ve daha özelleştirilebilir bir Kontrol Merkezi sunuyor. Yenilenmiş Kontrol Merkezi ile gelen iOS 18, kullanıcıların istedikleri uygulamaları ana ekranlarına yerleştirmesine izin veriyor. Apple, yeni güncellemeyle birlikte kullanıcıların istedikleri uygulamaları ana ekranlarından gizlemesine izin verecek ve başkalarının bunları kullanmasını engelleyecek. iOS 18 ile Oyun Modu’nu iOS cihazlarına getiren Apple, Oyun Modu açıkken cihaz hızını en üst düzeye çıkarmak için arka plan etkinliğini en aza indirecek.

RCS desteği

Geçen yıl duyurulan RCS desteği iOS 18 ile geliyor, ancak detaylar henüz net değil.

iMessage, mesajları planlama ve uydu aracılığıyla SMS mesajlaşma desteği de dahil olmak üzere başka yükseltmeler de alıyor. Apple ayrıca renkli Tapback seçeneklerini de kullanıma sunuyor, kullanıcılar artık metni kalın, altı çizili ve italik hale getirebilecek.

iPadOS 18

iPadOS 18 ile sonunda bir yerel Hesap Makinesi uygulaması geliyor. Ayrıca, el yazısını tanıma ve düzeltme özellikleriyle Smart Script ve el yazısıyla yazılan matematiksel denklemleri çözebilen Math Notes gibi yenilikler de tanıtıldı​.

macOS 15

macOS 15, iPhone Mirroring gibi yeni özelliklerle birlikte geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar iPhone’larını doğrudan Mac’lerinden kontrol edebilecekler. Ayrıca, Safari için yeni bilgi keşif özellikleri ve yeni bir Parolalar uygulaması da duyuruldu​.

watchOS 11

watchOS 11, akıllı widget’lar ve kapsamlı sağlık izleme özellikleri sunuyor. Yeni Vitals uygulaması ile sağlık verileri daha detaylı bir şekilde izlenebilecek.

visionOS 2

visionOS 2, Apple Vision Pro deneyimini daha da iyileştiren büyük bir güncelleme. Pro için önemli güncellemeler içeren visionOS 2, uzamsal fotoğraflar, ultra geniş Mac ekran desteği ve daha sezgisel el hareketleri gibi yeniliklerle geliyor. Vision Pro’nun 28 Haziran’dan itibaren Çin, Singapur, Hong Kong ve Japonya olmak üzere daha fazla ülkede kullanıma sunulacağı da duyuruldu​.

macOS Sequoia

Apple, masaüstü işletim sisteminin yeni sürümü olan macOS Sequoia’nın ön tanıtımını yaptı. macOS Sequoia, doğrudan macOS üzerinden iPhone’a tam erişim ve denetim imkânıyla iPhone Mirroring özelliğini de içeriyor.

Diğer duyurular

Apple TV Plus’a gelen “inSights” özelliği, izleyicilere oyuncular, karakterler ve müzikler hakkında gerçek zamanlı bilgiler sunacak.

AirPods Pro ise, Siri ile baş hareketleriyle etkileşim kurma ve ses izolasyonu gibi yeni özellikler kazanıyor​.

Tüm bu duyuruların Apple’ın 2024’te kullanıcı deneyimini ve yapay zekâ entegrasyonunu ne kadar ileri taşımayı hedeflediğini gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

Kaynaklar

Apple WWDC 2024: the 13 biggest announcements – The Verge

iOS 18, visionOS 2, and more: Here’s everything to expect from Apple’s AI-focused WWDC 2024 – 9TO5Mac

WWDC 2024: AI, iOS 18, and everything we’re expecting from Apple’s big show – techradar

Apple WWDC 2024: All the Biggest Announcements- Business Today