Skip to main content

“Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması-Bilişim 500”ün ilk verilerine göre bilişim dünyasının gelirleri yüzde 88 arttı.

Türkiye bilişim sektörünün en önemli referans kaynağı olan “Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması-Bilişim 500”ün ilk verileri açıklandı. Ülkemizin dört bir yanından bilişim şirketlerinin katıldığı araştırmaya göre, 2023 yılında sıralamaya giren şirketlerin toplam geliri, bir önceki yıla göre TL bazında yüzde 88, USD bazında ise yüzde 31 artarak son 4 yılın en yüksek büyüme oranına ulaştı. TL bazında büyüme; 2022 yılında yüzde 74, 2021 yılında yüzde 54, 2020 yılında ise yüzde 42 olarak gerçekleşmişti.

Bilişim Zirvesi Şirketi Araştırma ve Veri Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Özlem Unan, araştırmadan elde edilen ilk verileri değerlendirirken, 2023 yılında araştırmaya katılan şirketlerin üçte birinin büyüme gösterdiğine vurgu yaptı.

En yüksek büyüme yazılım alanında

Unan, en yüksek büyüme oranının yüzde 1.468 ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren bir şirkete ait olduğunu belirterek, “İlk analizlere göre 111 şirketin yüzde 100’ün üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini görüyoruz. En yüksek büyüme gösteren ilk 5 şirketin ortalama büyümesi yüzde 680 ve büyüyen şirketler yazılım ve hizmet alanında faaliyet gösteriyor” dedi.

2023 yılına ait ilk verilere göre, gelirlerinde daralma yaşayan şirketler ağırlıklı olarak donanım alanında faaliyet gösteren şirketler oldu. Unan bu durumu şöyle değerlendirdi: “Bilişim 500 başvurularından gelen ilk verilere göre pazarın BT donanımı gelirlerinin küçüldüğünü yazılım ve hizmetin büyüdüğünü söyleyebiliriz. Yazılım alanında geçen sene de gördüğümüz bu ivme, bu sene daha da artarak öne çıkıyor. Demek oluyor ki; Türk bilişim sektörünün itici gücü yazılım olmaya devam ediyor.”

Gündem yapay zekâ

Unan, geçmiş yıllar analiz edildiğinde pazar dinamikleri, teknolojiler ve çözümlerin çok sık değiştiği ve geliştiğini belirterek,” Artık gündemimiz yapay zekâ. Bununla beraber güvenlik ve risk yönetimi, bulut teknolojileri ve sürdürülebilirlik 2024 için öncelikli konular olmaya devam edecek” dedi.

 Sonuçlar 7 Ağustos’ta açıklanacak

Bu yıl “Evren Boşlukları Sevmez” mottosuyla gerçekleştirilen Bilişim 500’ün sonuçları 7 Ağustos tarihinde İstanbul, Fişekhane’de düzenlenecek ödül töreniyle açıklanacak. Her yıl olduğu gibi sektörde 35 yılını geride bırakan profesyonellerin onurlandırılacağı Bilişim 500 Ödül Töreni’nin sponsoru KoçSistem olurken, tören sonrası dağıtılacak İlk 500 Bilişim Şirketi Yayını sponsoru ise Odine oldu.