Skip to main content

Elon Musk, Tesla’nın elektrikli tırı Semi’ın ve Cybertruck’ın ne zaman piyasaya çıkacakları ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Tesla CEO’su Elon Musk, merakla beklenen elektrikli tır Semi’ın 500 mil (yaklaşık 804 kilometre) menzilli versiyonunun bu yılın sonuna kadar piyasaya sürüleceğini açıkladı. Ocak ayında hissedarlar ile bir araya gelen Musk, Tesla’nın bu yıl yeni bir aracı piyasaya sürmeyeceğini söyleyerek Semi’ın en erken 2023’te satışa sunulabileceğinin sinyalini vermişti.

Semi’ın potansiyel alıcıları arasında Walmart, FedEx, DHL, United Parcel Service ve Anheuser-Busch yer alıyor. Semi, beş yıl önce, Tesla Roadster 2.0 ile birlikte tanıtılmıştı. 2019 yılında Kaliforniya’da otoyolda görülen Semi’ın geçtiğimiz yıl da şirketin yine Kaliforniya’da, Fremont’ta bulunan fabrikasının bitişiğindeki test pistinde yol alırken çekilen görüntüleri, şirket tarafından paylaşılmıştı.

Tesla, Semi’ın 300 mil (yaklaşık 480 kilometre) menzilli bir versiyonunu da piyasaya sürecek. 500 mil menzilli aracın 180 bin, 300 mil menzilli aracın ise 150 bin dolardan satışa sunulması bekleniyor.

Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Tesla’nın merakla beklenen bir diğer aracı olan Cybertruck hakkında da bilgi verdi. Musk, Cybertruck’ın 2023’te piyasaya sürüleceğini duyurdu.

2021 yılında tanıtılan Cybertruck’ın piyasaya çıkış tarihinde tedarik zincirinde yaşanan sorunlardan dolayı ertelemeler yaşandı. 2023’te piyasaya sürülmesi beklenen Cybertruck, üç farklı seçenekle gelecek. Cybertruck’ın ABD’de yaklaşık 40 bin ila 70 bin dolara satışa sunulması bekleniyor. Musk, Aralık ayında Cybertruck’ın kapı kollarının olmayacağı, yengeç gibi çapraz hareket edebileceği ve altı kişilik olacağı gibi çeşitli özellikleri hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Cybertruck’ın piyasaya sürülmesine bir hayli vakit var. Fakat Tesla, zaman zaman tasarımında Cybertruck’tan esinlenilmiş olan ürünleri piyasaya sürmekten geri kalmıyor. Daha önce Cyberwhistle adlı bir düdük üreterek piyasaya süren Tesla, Cyberquad adlı çocuklara yönelik bir de ATV aracın satışını gerçekleştirmişti. Elon Musk, Cyberwhistle hakkında paylaştığı bir tweette, Apple’a şirketin piyasaya sürdüğü Apple Parlatma Bezi üzerinden takılmıştı.

Kaynak: Tesla’s electric Semi truck coming sooner than expected – Digital Trends