Skip to main content

Tesla CEO’su Elon Musk, dünkü elektrikli tır lansmanında büyük bir sürpriz yaparak, firmanın yeni nesil spor otomobili Tesla Roadster 2.0’ı tanıttı.

Tesla‘nın elektrikli tırı Tesla Semi‘nin Los Angeles’taki lansmanı beklendiği üzere dün gerçekleştirildi. Ancak bu lansmanda başka bir aracın daha tanıtılacağı bilinmediği için, Elon Musk‘ın sahneye çıkarak Roadster 2.0‘ı tanıtması büyük bir sürpriz oldu.

Steve Jobs’ın “One more thing…” sürprizlerini anımsatan Roadster 2.0 tanıtımında, araçla ilgili önemli bilgiler de paylaşıldı. Otomobil, sıfırdan saatte 100 kilometre (60 mil) hıza sadece 1.9 saniyede ulaşabiliyor. Elon Musk‘a göre, yeni Roadster şimdiye dek üretilmiş en hızlı seri üretim bir araç olacak.

Kırmızı rengi ve tasarımıyla göz kamaştıran Roadster 2.0 dolu şarj ile yola çıktığında yaklaşık 1000 kilometre (620 mil) yol kat edebiliyor. Dünyadaki fosil yakıt kullanımını azaltmak adına büyük bir adım olan elektrikli tır Tesla Semi ise, şarj edildikten sonra 800 kilometre yol alabiliyor ve en büyük nakliye kamyonlarıyla aynı yük kapasitesine sahip.

Biri önde, diğer ikisi arkada olmak üzere toplam üç motoru bulunan Roadster 2.0, 10 bin nm tork üretebilecek kadar güçlü. Dört kişilik oturma yeri olan Roadster 2.0‘ın 2020 yılında satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Önceden 50 bin dolar depozito vererek araç için bekleme listesine girilebiliyor. Bin adet üretilecek olan Founders Series Roadsters sahibi olmak isteyenlerin yapması gereken ödeme ise 250 bin dolar.

Tesla Semi, firmanın ürettiği ilk elektrikli tır. Roadster 2.0 ise, Tesla’nın ilk seri üretim aracı olan orijinal Roadster’in ikinci versiyonu. Firma bu otomobili 2008-2012 arasında üretmişti.