Skip to main content

Tesla’nın Cybertruck adı verilen yeni elektrikli zırhlı pickup aracı Cybertruck tanıtıldı. Elon Musk, zırhlı camların ilk denemede kırılmasıyla şaşkına döndü.

Uzun zamandır merak edilen Tesla’nın zırhlı aracı Cybertruck tanıtıldı. Cybertruck, dış aksamı ultra sert paslanmaz çelik malzeme ve kırılmaz cam özelliğiyle lanse edildi.  Ancak tanıtımda yapılan kırılmazlık testi başarısızlıkla sonuçlandı.

Elon Musk ile Tesla’nın baş tasarımcısı olan Franz von Holzhausen’in lanse ettiği  Cybertruck’ın kırılmazlık testinde, ne kadar güçlü olduğunu göstermek için camlara metal beyzbol topu atıldı. Franz von Holzhausen’in gerçekleştirdiği testte, cam tam olarak kırılmasa da parçalandı. Kimsenin karşılaşmayı beklemediği bu sonuçtan sonra bir de arka cam için kırılmazlık testi denendi ancak sonuç değişmedi. Musk, beklenmeyen sonuçtan sonra, camın kırılmaması gerektiğini belirterek testin başarısız olduğunu kabul etti ve durumu düzelteceklerini belirtti.

Cybertruck’ın dayanıklılık testi başarısız olsa da özellikleri ilgi çekici. Araç, yaklaşık 2.9 saniyede 100 km/sa hıza çıkabiliyor. Farklı batarya seçenekleri olan araç, 400 kilometre, 480 kilometre ve 800 kilometre gibi farklı menzil seçeneklerine sahip. Aracın başlangıç fiyatı 39 bin 999 dolar olarak belirlenmiş. 49 bin 999 dolara ise aracın menzili, 480 kilometreye yükseliyor. Otonom sürüş özelliği için ekstra 7 bin dolar ödemek gerekiyor. Cybertruck’ın 2021’in sonlarında satışa çıkması bekleniyor.