Skip to main content

İnternet servis sağlayıcılarının tekliflerini beğenmeyen Jared Mauch, kendi internet servis sağlayıcısını kurmuştu. Aldığı yatırımla hizmeti genişletmeye başladı.

Michigan’ın kırsal bir bölgesinde yaşayan, AT&T tarafından sağlanan interneti yavaş bulan ve Comcast bağlantısının evine kadar ulaştırılması için 50 bin dolar ücreti ödemek istemeyen Jared Mauch, kendi fiber internet servis sağlayıcısını (ISS) kurdu. Kuruluşun ardından 70 müşteriye ulaşan Mauch, geçtiğimiz yıl ABD Hükümeti tarafından dağıtılması kararlaştırılan koronavirüs desteklerinden faydalanarak hizmetin kapsamını genişletecek.

Michigan’ın Washtenaw kasabasında yaşayan Mauch, kasabaya altyapı çalışmaları için aktarılan 71 milyon doların geniş bant internet için ayrılan kısmından yararlanacak. İnternet altyapısı çalışmaları ile ilgili bir ihaleye giren ve ihaleyi kazanan Mauch, bir ankete göre internet bağlantısı olmayan ya da internet bağlantısından yeterince yararlanamayan evlere hizmet götürecek.

Mauch’un internet servis sağlayıcısının 600 eve ulaşacağı, kapsama alanını 14 milden 52 mile (sırasıyla yaklaşık 23 ve 84 kilometre) çıkaracağı belirtilirken; Mauch’un sağlayacağı bağlantıların her birinin 30 bin dolara mal olabileceği konuşuluyor. Şirketin sağladığı internet hizmetinin bağlantı ücreti ise 199 dolar. Aylık ücretler ise 100 Mbps için 55, 1 Gbps bağlantı için 79 dolar. Mauch, simetrik download ve upload hızları vaat ediyor.

Kaynak: The man who built his own ISP to avoid huge fees is expanding his service – Engadget