Skip to main content

Sosyal medya platformlarının insanların özgürce konuşma haklarını gasp ettiği iddiasıyla onlara rakip olarak kurulan TRUTH Social, henüz ikinci gününde sansüre başladı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook, YouTube ve Twitter hesaplarının silinmesinin ardından “büyük teknoloji şirketlerinin tiranlığına son vermek” amacıyla kuracağını duyurduğu sosyal medya ağı TRUTH Social, Apple’ın uygulama mağazası App Store’da yerini almıştı.

Twitter’a benzerliği ile dikkat çeken uygulama, henüz tüm kullanıcıların erişimine açılmamış olsa da sadece ön izleme sürümü için kaydolan kullanıcılar tarafından kullanılabilirken, haftalık 5 dolarlık ücreti ile dikkatleri üzerine çekti. Zira özgürce konuşma hakkını destekleyeceği iddiasıyla yola çıkan uygulamanın bu hakkı sağlarken kâr elde etmeyi hedeflediği ortaya çıktı.

Uygulama henüz ikinci gününü devirmeden bir başka haberle tekrar gündeme yerleşti.

Web geliştiricisi Matt Ortega, uygulamanın App Store’da yerini almasını bekleyen kullanıcılardan biriydi. Uygulamayı indirebileceğine dair bildirimi aldıktan sonra uygulamayı indiren ve kaydolan Ortega, henüz hiçbir paylaşım yapmadan hesabının engellendiğine dair platformdan bir e-posta aldı. E-postanın doğruluğunu kontrol eden Ortega, kullanıcı adının @DevinNunesCow olması yüzünden engellendiği düşüncesinde. Gerekçe ise @DevinNunesCow’un bir dönem Twitter’da popüler olan bir Twitter hesabı olması.

Cumhuriyetçi temsilci Devin Nunes’i bir inek olarak gösteren bu Twitter parodi hesabının yaratıcısına Nunes tarafından dava açıldığı biliniyor. Siyasetten uzaklaşan Nunes’in TRUTH Social’i geliştiren şirket olan Trump Media & Technology Group’un CEO’luğunu yürütmesi, Ortega’nın hesabının silinmesine yol açtı.

Truth Social’in kullanıcı sözleşmesi Donald Trump ve uygulamanın yöneticilerine farklı haklar tanıyor ve onlara karşı eleştiri, hakaret gibi durumlarda kullanıcıların hesaplarının silineceğini belirtiyor. Ek olarak, TRUTH Social’in ilginç bazı kuralları da var. Örneğin, kullanıcı sözleşmesi, büyük harflerin aşırı kullanımı durumunda da hesapların silinebileceğini açıkça belirtiyor.

Kaynak: Truth Social already censoring content, bans user who made fun of Trump Media CEO – Mashable