SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 22.02.2022 - 11:04

Donald Trump’ın sosyal medya platformu TRUTH Social, Twitter’a benzerliği ile dikkat çekti

Twitter'ı aktif kullanımı ile bilinen Donald Trump'ın sosyal medya uygulaması TRUTH Social'ın Twitter ile benzerliği sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Donald Trump’ın Facebook, YouTube ve Twitter hesapları, platformların topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle silinmişti. Sosyal medyayı aktif kullanımı ile bilinen eski ABD Başkanı Donald Trump, bu gelişmelerin ardından kendi sosyal medya platformunu kurarak takipçilerine kuracağı bu sosyal medya platformu üzerinden ulaşma kararı almıştı.

Trump, sosyal medya platformu kuracağını ve platformun adını geçtiğimiz yılın Ekim ayında açıklamış, Aralık ayında ise platformun bir milyar dolarlık yatırım aldığı duyurulmuştu.

ABD’de her yıl Şubat ayının üçüncü Pazartesi günü kutlanan Başkanlar Günü’ne yetiştirilmesi için büyük çaba sarf edilen TRUTH Social adlı uygulama, dün itibarıyla Apple’ın uygulama mağazası App Store’da yerini aldı. Bu yeni kurulan sosyal ağ henüz tüm kullanıcıların erişimine açılmasa da yayımlanan ön izleme sürümü Twitter’a benzerliği ile dikkat çekti. Uygulamanın Twitter’a yadsınamayacak kadar benzemesi sosyal medyada gündem oldu.

Sosyal medya kullanıcıları TRUTH Social adlı uygulamayı geliştiren ekibin Twitter’ı olduğu gibi kopyaladığı düşüncesindeler.

Bazı kullanıcılar ise, uygulamanın Twitter’a benzerliğinin yanı sıra haftalık 5 dolar ücretinin olacağı bilgisini paylaşarak uygulamanın pahalılığına ve kurulma amacı ile geldiği nokta arasındaki tezatlığa dikkat çektiler. Cumhuriyetçi vatandaşların diğer sosyal medya platformlarında baskılandığı gerekçesiyle onların konuşma haklarını kullanmaları için kurulduğu söylenen uygulamanın konuşma hakkı karşılığında haftalık ücret talep etmesi dikkat çekti.