İŞ DÜNYASI

Digital Age | 06.12.2021 - 11:15

Trump’ın sosyal medya şirketi 1 milyar dolarlık yatırım aldığını açıkladı

ABD Kongresi baskınından sonra Facebook ve Twitter tarafından hesapları kapatılan ve ardından büyük teknoloji şirketlerine savaş açtığını söyleyen eski ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya ağı Truth Social hakkında bir yatırım haberi geldi.

Kendisini destekleyen ABD vatandaşlarının Ocak ayında ABD Kongresi’ne baskın düzenleyerek Joe Biden’ın başkanlık oylamasını durdurmaya çalışmalarının ardından sosyal medya platformları üzerinden seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla destek mesajları paylaşan Donald Trump, Facebook ve Twitter tarafından kalıcı olarak engellenmişti.

Olaylarda 4 eylemci ve bir polis hayatını kaybederken, Donald Trump, bu baskının ardından Facebook ve Twitter’ın aldığı yasaklama kararlarını sansür olarak değerlendirmişti.

Aynı zamanda milyarder bir iş insanı olan Trump, Ekim ayında kendi söylemiyle “büyük teknoloji şirketlerinin tiranlığına son vermek üzere” kendi sosyal medya ağını kuracağını açıklamıştı. Truth Social adını taşıyan bu ağ hakkında yeni bir açıklama geldi.

Truth Social adlı sosyal medya ağını kullanıma açmak için çalışan şirket Trump Media & Technology Group, bir milyar dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Açıklamada yatırımcıların kimlikleri gizli tutulurken, Trump’a göre bu yatırım şirketinin büyük teknoloji şirketleri ile savaşında elini güçlendiriyor.

Trump Media & Technology Group’un aldığı bu yatırım ve açıklama, tüm tartışmalara rağmen eski başkan Donald Trump’ın hâlâ mali destek alabildiğini gösterirken, şirketin değerinin yaklaşık 4 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

BBC ayrıca, Trump Media & Technology Group’un Truth Social için Digital World Acquisition adlı şirketle iş birliği yaptığını aktardı. Digital World Acquisition, potansiyel gördükleri özel şirketlerin borsada işlem görebilmelerini sağlamak amacıyla hareket eden ve bu amaç için yüksek meblağlarda yatırımlar yapan şirketlerden biri. Bu şirketler özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) ve “açık çek şirketi” olarak anılıyorlar.

Truth Social’in 2022’nin ilk çeyreğinde kullanıma açılması planlanırken, bu hedef Trump Media & Technology Group’un ilk hedefi. Şirket, bir sonraki aşamada TMTG+ adlı bir online içerik servisi ile kullanıcılara ulaşmayı, uzun vadede ise Amazon AWS ve Google Cloud gibi bulut hizmetlerine rakip olmayı amaçlıyor.

Kaynak: Trump social media firm says it has raised $1bn – BBC News