Skip to main content

Zuckerberg’in açıkladığı yeni yapay zekâ sistemi, insanları Meta’nın oluşturmak için çalışmalar yaptığı metaverse’e çekebilir.

Mark Zuckerberg, Meta’nın kullanıcılarının konuşarak tanımlayacakları sanal dünyaların yaratımını üstlenecek bir yapay zekâ sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Builder Bot adı verilen bu sistemin daha fazla insanı metaverse’e çekmesi beklendiği gibi, yapay zekâ temelli sanatın üretiminde gelişmelere yol açabileceği de söyleniyor.

Meta’nın paylaştığı, Builder Bot’un tanıtımı için kaydedilmiş olan bir videoda Mark Zuckerberg’in yapay zekâdan deniz, ada, masa ve müzik sistemi gibi şeyler yaratmasını istediği görülüyor.

Builder Bot’un tanımlar üzerinden grafik üreten ilk yapay zekâ uygulaması olmadığının altını çizen The Verge, Open AI’ın DALL-E, Nvidia’nın GauGAN2 projelerini, VQGAN+CLIP’i ve Wombo’nun Dream uygulamasını örnek gösterirken, bu sistemlerin metin tabanlı olduklarına ve sadece iki boyutlu grafikler üretebildiklerine dikkat çekiyor. The Verge, bazı araştırmacıların üç boyutlu grafikler için çalıştıklarını da aktarıyor.

Kaynak: A Meta prototype lets you build virtual worlds by describing them – The Verge