Skip to main content

Saatler süren engellemelerin pek çoğu sona erdirilirken, bilgi paylaşımının kesilmesinin Rus ordusuna fayda sağlayacağı görüşü hakim.

Rus ordusunun Ukrayna’ya ilerlemeye başlamasının ardından Twitter’da Ukrayna’nın Donbas ve Luhansk bölgelerinden videolar paylaşan Twitter hesaplarının engellendikleri görüldü. Rusya’nın Ukrayna’nın özellikle bahsi geçen bölgelerinde başlattığı saldırıların ardından tüm dünya özellikle anlık haber alınabilecek kanallara yönelmişti.

Tüm dünya bölgeden gelecek haberlere dikkat kesilmişken, bazı açık kaynaklı istihbarat (OSINT) araştırmacıları anlık haber aldıkları ve bilgi paylaştıkları Twitter hesaplarının engellendiklerini fark ettiler.

Bir OSINT araştırmacısı olan Kyle Glen, Twitter hesabına 12 saat boyunca giriş yapamadığını duyururken, Coupsure adlı bir OSINT organizasyonu bu durumu doğruladı. Glen, hesabına giriş sorunu yaşayan tek araştırmacı değildi. Bir güvenlik uzmanı olan Oliver Alexander, hesabının 24 saat süreyle iki kez engellendiğini paylaşırken, Fransız OSINT hesabı Neurone Intelligence, İspanyol Mundo en Conflicto ve Brezilya kaynaklı Notícias e Guerras da bu engellemelerden etkilendi.

Bellingcat adlı OSINT organizasyonunun analistlerinden biri olan Nick Waters, paylaştığı bir tweet zincirinde daha fazla hesabın engellendiğini belirtirken; Oliver Alexander, hesabına giriş yapamadığına dair bir ekran görüntüsü paylaştı. Bu ekran görüntüsünde Alexander’ın Twitter topluluk kurallarına uyulmadığı için hesabın engellendiği bilgisi yer alıyor fakat engellemenin nedenine dair net bir açıklama yapılmadığı görülüyor.

Twitter sözcüsü Elizabeth Busby, hesaplara girişte yaşanan sorunların ve saatler süren engellemelerin bu tür hesapların hepsine yönelik kasti bir uygulama olmadığını, Twitter’ın topluluk kurallarına ihlal eden hesaplara yönelik çalışmaların sürdüğünü, bu çalışmalardan etkilenen pek çok hesabın tekrar aktive edildiğini açıkladı.

Busby, engellemelerin suni ve manipüle edici bilgi paylaşımı şüphesinden kaynaklanmış olabileceğini paylaşırken, OSINT araştırmacıları bu engellemelerin daha çok İngilizce paylaşım yapan hesapların başına gelmesine şaşırdıklarını zira bu tür engellemelerin genellikle moderatörlerin bilgi sahibi olmadıkları yabancı dillerde paylaşım yapan hesaplara uygulandıklarını aktardılar. Öte yandan, Ukrayna destekçileri bu tür gelişmelerin Rusya ordusuna yarayacağı görüşünde.

Kaynak: Twitter accounts sharing video from Ukraine are being suspended when they’re needed most – The Verge