Skip to main content

Instagram’ın çocuklara yönelik uygulama geliştirme projesine dini liderlerden tepki geldi.

13 yaş ve altı çocukların kullanımı için Instagram Kids adlı bir uygulama geliştireceğini açıklayan Instagram, bu projeyi geçtiğimiz yılın Eylül ayında askıya almıştı. Instagram, uygulamanın geliştirilme sürecini şimdilik durdurmuş olsa da zaman zaman tepkiler almaya devam ediyor.

Çocukları koruma amacıyla kurulan Fairplay adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, Salı günü paylaştığı bir mektupla Mark Zuckerberg’i hedef aldı. Instagram’ın sahibi olan Meta’nın (eski adıyla Facebook) kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’i Instagram Kids projesini rafa kaldırmaya çağıran mektup 75 dini lider tarafından imzalandı. Dini liderler, sosyal medya platformlarının kâr elde etmek amacı ile olgunlaşmamış beyinleri hedef aldıklarını ve etik olmayan veri madenciliği faaliyetlerinde bulunduklarını söyleyerek Zuckerberg’e Instagram Kids uygulamasının çocukların iyiliğine hizmet etmeyeceğini düşündüklerini ilettiler.

Sosyal medyada çocukların ve gençlerin güvenliğine yönelik endişeler Facebook muhbiri Frances Haugen tarafından sızdırılan belgeler üzerinden hazırlanan raporların paylaşılmasından sonra artmıştı. Raporların paylaşılmasının ardından ABD Senatosu önce YouTube, Snap ve TikTok yöneticileri ile ardından da Instagram CEO’su Adam Mosseri ile oturumlar düzenlemişti.

Dini liderler mektupta, Instagram’ın projeyi askıya aldığını görmekten mutlu olduklarını fakat Instagram yönetiminin projeyi sürdürmekte kararlı olduğunu duyduklarını ve projenin tamamen durdurulması gerektiği görüşünde olduklarını paylaştılar.

Kaynak: Instagram urged by religious leaders to scrap plans for kids app – CNET