GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 09.02.2022 - 11:51

Jeomanyetik fırtınadan etkilenen SpaceX’in Starlink uyduları atmosfere karışacaklar

SpaceX, Starlink projesi için uydu takımyıldızı oluşturma çabalarına devam ediyor.

SpaceX’in dünyanın dört bir yanına yüksek hızlı internet bağlantısı sağlamak amacıyla başlattığı Starlink adlı proje hızla devam ediyor. Starlink için 2018 yılından beri 2 binden fazla uyduyu yörüngeye yerleştiren SpaceX için uydu fırlatımı bir rutin haline geldi. Bu rutinin bir parçası olarak geçtiğimiz hafta 49 adet uyduyu bir Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatan SpaceX, bu 49 uydudan yaklaşık 40 tanesinin jeomanyetik fırtınadan etkilendiğini duyurdu.

Salı günü yapılan açıklamada jeomanyetik fırtınalarda Güneş’ten yayılan güneş rüzgarı parçacıklarının dünyanın manyetik alanını etkileyerek ve atmosfer direncini artırarak uyduların yörüngelerinde sapmalara yol açtıkları belirtildi.

Jeomanyetik fırtınanın dünyayı etkilemesini takiben uyduları güvenli moda alan ve atmosfer direncini azaltmak amacıyla hareket ettiren SpaceX’in ilk analizleri uyduların güvenli moddan çıkamadıklarını ve yörüngelerini yükseltemediklerini gösterdi.

SpaceX, uyduların atmosfere gireceklerini ya da girmiş olabileceklerini ve yeryüzüne doğru yol kat ederken yanarak atmosfere karışacaklarını açıkladı. Uydular, atmosferde yandıklarında geride hiçbir atık bırakmayacak şekilde tasarlanıyorlar.

Kaynak: SpaceX Starlink satellites doomed after geomagnetic storm hits Earth – CNET