SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 08.02.2022 - 20:59

Twitter Fleets geri mi dönüyor?

Twitter'ın Fleets adlı geçtiğimiz yılın Ağustos ayında kaldırdığı özelliği hakkında paylaştığı tweet kullanıcılar arasında heyecan yarattı.

Snapchat, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ardından dikey video formatı furyasına 2020 yılının Kasım ayında Fleets ile katılan Twitter, bu özelliği geçtiğimiz yılın Ağustos ayında kaldırmıştı. Dikey video formatının yükselişi bahsi geçen sosyal medya platformlarının yanı sıra özellikle TikTok ile sürerken, Twitter’ın bugün akşam saatlerinde resmi hesabından paylaştığı bir tweet, Fleets’in geri döneceğini belirtmese de geri dönmesini isteyen Twitter kullanıcıları arasında heyecan yarattı.

Twitter tarafından paylaşılan tweete hızlı bir şekilde yanıt veren kullanıcıların önemli bir kısmının Fleets’in tekrar kullanıma açılmasını istedikleri görüldü.

Her ne kadar bu tweet özelliğin geri getirileceğine dair bir işaret olmasa da Twitter Fleets’i geri getirebilir. Zira Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu Meta’nın (eski adıyla Facebook) TikTok ile tarihinde görülmemiş bir rekabete girdiğini açıklaması ve Snap CEO’su Evan Spiegel’ın Snapchat’in TikTok rakibi ürünü Spotlight’a eğileceklerini söylemesi, sosyal medyanın TikTok’laştığını gösterirken, popüler sosyal medya platformu Twitter da video içerik pazarından pay almak isteyebilir.

Twitter, paylaştığı tweette kullanıcılarına Fleets’i hiç düşünüp düşünmediklerini sordu.

Twitter, geçtiğimiz günlerde tweetlerden tek tuşla tweetin yazarına mesaj gönderilebilmesi ile ilgili bir çalışma yaptığını duyurmuş ve tepki toplamıştı. Bu duyuruyu yaptığı tweete gelen yanıtlardan bir kısmında kullanıcılar duyurulan özelliği istemediklerini, onun yerine Twitter’ın Fleets’i geri getirmesini istediklerini paylaşmışlardı. Twitter, daha sonra, bahsi geçen özelliğe verilen tepkilere yönelik bir açıklamada bulundu.