SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 04.02.2022 - 15:28

Twitter’ın yeni özelliğine kadınlardan tepki

Twitter'ın test ettiğini açıkladığı yeni özelliği test edildiği açıklanır açıklanmaz tepki aldı.

Twitter, destek hesabından dün paylaştığı bir tweette yeni bir özelliği test ettiğini duyurdu. Kullanıcıların görüntüledikleri tweetler üzerinden o tweeti yazan kişiye direkt olarak özel mesaj gönderebilecekleri bir tuşun test edildiğini açıklayan şirket tepki topladı.

Twitter’ın paylaştığı tweeti alıntılayan kullanıcılar, dışlanan insanların, grupların ve özellikle de kadınların taciz mesajları almalarını kolaylaştıracaklarını düşündükleri bu özelliğe karşı çıktılar. Örneğin, BE adlı Twitter kullanıcısı “Bu nasıl destek? Daha fazla trol, daha fazla taciz mi?” şeklinde yorum yaparken, Dr. Mean Maria adlı kullanıcı ise “Twitter Destek, beyaz adamlar tarafından kadınların, BIPOC’un ve LGBTQ’nun taciz edilirken burada ne kadar kalacağını görmek için yürütülen bilimsel bir deneydir” yorumunu yaptı.

Tweetlerin bazılarında Twitter’a karşı bu özelliğin duyurulmasından dolayı öfke oluştuğu gözlemlenirken, bazı kullanıcıların Twitter’in kullanımını durdurduğu Fleets özelliğini geri istedikleri görüldü. 💀 M!SSY 💀 adlı kullanıcı, “Bize Fleets’i geri verin! Cidden!” yorumunda bulundu.