Skip to main content

Toyota, rakiplerinin aksine bu otonom sürüş denemesiyle sürücülerin hatalarını ve eksiklerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Otonom araçlar denildiğinde şehir içinde ve dışında kendi kendine yol alabilen, şerit değiştirmek ve park etmek gibi basit fonksiyonları kendi kendilerine yapabilen araçlar akla geliyor. Bu tür bir otonom sürüş kısmen de olsa gerçekleştirilmiş durumda. Zira Tesla, Seviye 2 otonom sürüş kabiliyetine sahip araçları ile sürücülerin yavaş akan trafikte ellerini direksiyondan çekmelerine izin verirken, Mercedes-Benz, Seviye 3 otonom sürüş kabiliyetli araçları ile sürücülerin yolculuk esnasında e-posta gönderebilmek, internette gezinebilmek, film izleyebilmek gibi aktiviteleri gerçekleştirebilmelerinin önünün açıldığına dikkat çekiyor.

Konuya bir başka açıdan yaklaşan Toyota ise rakiplerinden farklı olarak bir başka konuda da otonom sürüş araştırmaları yürütüyor. Kendi kendine drift yapabilen bir araç geliştiren Toyota, araçların geliştirilerek sürücülerin gerekli tepkiyi vermedikleri ya da veremedikleri noktalarda etkin rol oynayacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

Toyota’nın sevilen modeli Supra ile otonom bir şekilde drift yaparak sergilediği projesi epey yol kat etmiş görünüyor.

Kaynak: Toyota has a car that can autonomously drift around obstacles – Mashable