Skip to main content

Mercedes, önümüzdeki yıl S Serisi ve EQS modellerinde sunacağı Drive Pilot ile otonom sürüşte Tesla’dan bir adım önde.

Mercedes dün yaptığı bir açıklama ile Almanya’nın otoban ağında saatte maksimum 60 kilometre hızla sınırlı olmak üzere Drive Pilot adlı otonom sürüş sistemine kullanım onayı aldığını duyurdu. Bu onay ile Mercedes dünyanın en rekabetçi otomotiv pazarlarından birinde otonom sürüş konusunda Tesla’yı bir adım geride bıraktı.

Mercedes tarafından yapılan açıklamada bu onayın Seviye 3 otonom sürüşü mümkün kıldığı vurgulanırken, Tesla’nın Seviye 2 otonom sürüş sistemi kullandığı biliniyor. Seviye 2, sürücülerin yavaş akan trafikte ellerini direksiyondan çekmelerine imkân verirken, Mercedes, Seviye 3 ile sürücülerin yolculuk esnasında e-posta gönderebilmek, internette gezinebilmek, film izleyebilmek gibi aktiviteleri gerçekleştirebilmelerinin önünün açıldığına değindi.

Mercedes bu onayı şimdilik sadece Almanya özelinde almış olsa da diğer ülkelerde de almak istediğini belirtirken; Drive Pilot, önümüzdeki yıldan itibaren S Serisi araçlarda ve EQS adlı modelde bir opsiyon olarak sunulacak.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın uzun yıllardır otonom sürüş konusunda oldukça iyimser açıklamalar yapmasına ve Tesla kullanıcılarından 2016 yılında tam otonom sürüş opsiyonu için binlerce dolar alınmasına rağmen Tesla’nın sunduğu otonom sürüş sistemi hâlâ sürücünün tüm dikkatini yola vermesini ve her an kontrolü ele alabilmesini gerektiriyor. Geçtiğimiz yıl bir Alman mahkemesi de Tesla’nın otonom sürüş sisteminin Almanya’da kullanımını, şirketin otonom sürüş sisteminin kapasitesi konusunda müşterilerini yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle reddetmişti.

Mercedes, Seviye 3 için onay alan tek otomobil üreticisi değil, zira Honda da geçtiğimiz yıl Legend adlı modeli için Japonya’da Seviye 3 onayı almış, fakat bu modelin üretimini kısıtlı tutmuştu.

Kaynak: Mercedes’ Hands-Free Driving Wins German Regulatory Approval, Beating Tesla – Bloomberg