Skip to main content

WhatsApp, Meta’nın yakın zamanda kullanıma sunduğu dijital cüzdan Novi’nin altyapısını kullanarak kripto para transferi için pilot uygulamayı başlattı.

WhatsApp, uygulama içerisinden kripto para göndermeyi ve almayı sağlayan bir özelliğini denemeye başladı. Şimdilik ABD’de kısıtlı bir kitlenin erişimine açık olan bu pilot uygulama, Meta’nın altı hafta önce kullanıma açtığı Novi adlı dijital cüzdan altyapısını kullanıyor ve şimdilik sadece ABD dolarına sabitlenmiş olan Pax Dollar (USDP) adlı kripto para transferine izin veriyor.

Novi’nin websitesine göre kripto paralar WhatsApp’ta herhangi bir ek gönderir gibi gönderilebiliyorlar. Android uygulamalarında ataç, iOS uygulamalarında ise artı tuşuna basıldıktan sonra ödeme seçeneği görülüyor ve istenilen meblağ alıcıya ulaştırılabiliyor.

Novi, bu özellik ile ilgili ayrıca, kripto para gönderiminde ve alımında herhangi bir ücret alınmadığının, gönderilen meblağ konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığının, meblağın bankadan çekilmesi halinde herhangi bir kesinti yaşanmadığının ve hesap ücreti olmadığının altını çiziyor.

WhatsApp’ın Novi ile iş birliğinin sonucu olan kripto para transferi özelliği şimdilik sadece ABD’de belirli bir kesim tarafından kullanılabiliyorken, bu özellik şimdilik sadece İngilizce ve İspanyolca dillerini destekliyor ve WhatsApp’ın tüm konuşmalarda sağladığı uçtan-uca şifrelemeye herhangi bir zarar vermiyor.

Kaynak: WhatsApp launches cryptocurrency payments pilot in the US – The Verge