Skip to main content

Endüstri liderleri, yapay zekânın insanlık için nükleer savaşla eşit derecede risk taşıdığını söylüyor.

ChatGPT, Bard ve diğer büyük dil modellerinin (LLM) yükselişiyle birlikte, teknoloji liderlerinden yapay zekânın ortaya koyduğu riskler hakkında uyarılar alıyoruz. Şimdi ise, bir grup üst düzey endüstri lideri, bu korkuları etkili bir şekilde doğrulayan tek cümlelik bir açıklama yayımladı:

“Yapay zekâ kaynaklı yok olma riskini azaltmak, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerin yanı sıra küresel bir öncelik olmalıdır”

“Yapay zekâdan kaynaklanan toplumsal ölçekli riskleri azaltma” misyonuna sahip bir kuruluş olan AI Safety Center’a gönderilen açıklamanın imzacıları arasında OpenAI CEO’su Sam Altman, Google DeepMind başkanı Demis Hassabis, yapay zekânın babaları olarak bilinen Turing Ödüllü araştırmacılar Geoffrey Hinton ve Yoshua Bengio gibi isimler yer alıyor.

Yapay zekânın riski konusunda bu açıklamanın bir ilk olmadığını hatırlatmakta fayda var. Mart ayında aralarında Elon Musk, Steve Wozniak ve Yuval Noah Harari gibi isimlerin yer aldığı binlerce kişi, yapay zekâ çalışmalarına ara verilmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden da yapay zekânın risklerine ve fırsatlarına değinmiş, teknoloji şirketlerinin dikkatli olmaları ve ürünlerini halka açmadan önce güvenli olduğundan emin olmaları gerektiğini söylemişti.

Geoffrey Hinton, Reuters’a verdiği bir röportajda, yapay zekânın insanlık için iklim değişikliğinden “daha acil” bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ise BBC’ye verdiği bir röportajda, yapay zekâ teknolojisinin siber suçlular tarafından çevrimiçi dolandırıcılıkları daha inandırıcı ve dolayısıyla fark edilmesi daha zor hale getirmek için giderek daha fazla kullanılmasından korktuğunu ifade etmişti.

OpenAI ise yapay zekâ teknolojilerinin sorumlu bir şekilde kullanılması ve doğru şekilde denetlenmesi gerektiğini belirterek, bu teknolojinin denetlenmediği takdirde, insan hayatı ve toplum üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek riskler taşıyabileceğini söylemişti.

Kaynak: AI presents ‘risk of extinction’ on par with nuclear war, industry leaders say – engadget