Skip to main content

Aralarında Elon Musk, Steve Wozniak ve Yuval Noah Harari gibi isimlerin yer aldığı binlerce kişi, yapay zekâ çalışmalarına ara verilmesi çağrısında bulundu.

Son günlerin gündemden düşmeyen konusu hiç kuşkusuz yapay zekâ ve ChatGPT’nin akıl almaz bir biçimde gelişim göstermesi. Bu gelişim hızının kontrol altına alınması gerektiğini düşünen teknoloji sektörünün önde gelen isimleri, ortak bir açık mektup yayımladı.

Aralarında Elon Musk, Steve Wozniak ve Yuval Noah Harari gibi isimlerin yer aldığı binlerce kişi, yayımladıkları açık mektupta tüm yapay zekâ laboratuvarlarını OpenAl’ın yeni çıkardığı GPT-4 modelinden daha güçlü yapay zekâ sistemlerinin eğitimine en az 6 ay ara vermeye çağırdı.

Mektupta insanla rekabet eden zekâya sahip yapay zekâ sistemlerinin toplum ve insanlık için büyük riskler oluşturabileceği vurgulandı.

Future of Life Institute’un yayımladığı ve 1000’den fazla teknoloji liderinin imzacısı olduğu açık mektupta, güçlü yapay zekâ sistemlerinin sadece etkilerinin olumlu ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olunduğunda geliştirilmesi gerektiği ifade edildi.

İmzacılar, yapay zekâ tasarımı için paylaşılan güvenlik protokolleri bağımsız uzmanlar tarafından geliştirilene, uygulanana ve denetlenene kadar yapay zekâ laboratuvarları ve bağımsız uzmanların yapay zekâ çalışmalarına ara vermesi çağrısında bulundu.

Mektupta ayrıca, yapay zekâ geliştiricilerinin sağlam yapay zekâ yönetişim sistemlerinin gelişimini önemli ölçüde hızlandırmak için politika yapıcılarla birlikte çalışması gerektiği belirtildi.

Kaynak: Pause Giant AI Experiments: An Open Letter – Future of Life Institute